Czym jest hobby? Jakie są skutki braku hobby? Czy warto mieć pasje? Dziś o tym: jakie konsekwencje niesie za sobą posiadanie lub brak zainteresowań.

Zainteresowania, hobby, pasja – czym są i co je różni?

Jak nie nazwać tych zajęć to łączy je przede wszystkim to, że są to czynności wykonywane w czasie wolnym dla relaksu i przyjemności. Zajęcia te mogą łączyć się też ze zdobywaniem wiedzy w jakieś dziedzinie, samorealizacją, a czasami z zarobkiem. Czy coś je, więc różni? Jak dla mnie, mimo że używa się tych słów zamiennie, w rzeczywistości jest różnica. Jak dla mnie tkwi ona w poziomie zaangażowania i zainteresowania.

Zainteresowania są jak znajomi, czyli widzimy się od czasu do czasu, ale jak się nie zobaczymy nic się nie stanie, znajomych też potrafimy zmienić. Nie są tak ważni, jak bliżsi przyjaciele.

Hobby jest jak przyjaciel, czyli widujemy się często i znamy się bliżej, ale jeszcze nie jesteśmy kochankami.

Pasja jest jak bliska osoba / kochanek – kocham ją /go i ciężko byłoby mi bez niej / niego żyć.

Egzystencja bez zainteresowań

Dlaczego warto mieć hobby?

Myślę, że życie bez zainteresowań musi być nudne i nijakie. Wszechogarniająca rutyna, wieczny brak siły i przytłoczenie, które powoduje, że w życiu takiej osoby, nic się kompletnie nie zmienia. Taka osoba może stać się, także marudna, nieszczęśliwa, obojętna na wszystko, a nawet mniej ambitna.

Brak zainteresowań może stać się również prostą drogą do depresji bądź niskiej samooceny. Poza tym nie robiąc nic, co się lubi, spędza się często czas… właściwie na czym? Prawdopodobnie na mało efektywnych zajęciach – pochłaniaczach czasu, które tak naprawdę, nie wnoszą nic szczególnego do życia.

Nie posiadanie pasji może prowadzić też do niezdrowego odreagowywania stresów, takich jak np. alkohol, jedzenie, używki i inne, przez które sytuacja takiej osoby może stać się jeszcze bardziej niekorzystna.

Inni mogą też, nie wiedzieć, o czym z taką osobą bez zainteresowań rozmawiać, a taka osoba ze swojej strony może mieć niewiele dopowiedzenia lub być miej chętna do rozmowy. Nie mówiąc już o negatywnych cechach takiej osobie przypisywanych.

Brak zajęcia może rodzić, więc wiele negatywnych skutków, które w konsekwencji mogą mieć wpływ na stan fizyczny i psychiczny takiego człowieka. Jednych brak zainteresowań, doprowadzi do przemęczenia i zniechęcania, innych do depresji, a jeszcze innych do używek, czy czegokolwiek innego. Jak dla mnie brak zainteresowań prowadzi w skutku do niczego dobrego i lepiej jednak, mieć jakieś zainteresowania.

Dlaczego, więc warto mieć hobby?

Fot. Uśmiech na balonie

Jest wiele powodów, dla których warto mieć hobby. Przede wszystkim, posiadając hobby możesz nadać życiu sensu i kolorów – odejść od szarej codzienności. Dzięki zainteresowaniom, możesz stać się bardziej interesujący na gruncie prywatnym, jak i zawodowym, a przede wszystkim poczuć się lepiej z samym sobą. Znajomi i otoczenie zaczną postrzegać cię w zupełnie inny sposób. Co ważne, zaczniesz wyróżniać się z tłumu.

Jeśli zawsze miałeś problem: o czym rozmawiać z ludźmi, mając hobby lub pasję, będziesz miał już o czym mówić. Poza tym, będziesz mógł poznawać nowych przyjaciół, a kto wie może nawet spotkać miłość swojego życia.

Skupiając się na czymś sprawiającym ci przyjemność, nie będziesz miał czasu na negatywne myślenie. Zapomnisz, czym jest rutyna i nuda, bo mając hobby nie będziesz mieć już na to czasu. Co więcej, osoby z pasją mają więcej energii, a co za tym idzie są bardziej zadowolone ze swojego życia. 

Mając zainteresowania i pokonując kolejne przeszkody, rozwijasz się i kształtujesz swój charakter. Z czasem może być tak, że inni będą uważać cię za specjalistę w dziedzinie, którą się zainteresowałeś.

Hobby może przynieść ci dodatkowe pieniądze. Jakby nie patrzeć, na wielu hobby można spróbować zarobić, wszystko zależy od naszego zaangażowania, pomysłu i talentu.

Dodatkowym plusem jest to, że zainteresowania są mile widziane w życiorysie, o czym wspomniałam już w innym wpisie. Niektórzy to właśnie dzięki zainteresowaniom dostali pracę. 

Pasja jest przede wszystkim czymś, co uszczęśliwia.

Dzięki hobby można wyrazić swoją osobowość. Dzięki zainteresowaniom, możesz być, tym kim chcesz być. Czy warto, więc mieć zainteresowania, hobby lub pasje? Myślę, że warto, a wy jak myślicie?