20 pomysłów na hobby uczące myślenia i strategii

20 pomysłów na hobby uczące myślenia i strategii

Dziś lista pomysłów na hobby, które uczą logicznego myślenia i przewidywania, czyli inspiracje dla osób, które lubią myśleć, analizować i planować. Hobby te pozwalają na ćwiczenie pamięci i rozwój intelektualny.

Ostatnio, byłam zajęta swoimi sprawami i nie miałam zbyt wiele czasu na pisanie, więc dziś bez dłuższych wstępnych rozważań. Jeśli macie pomysły na hobby wymagające myślenia, jak zawsze piszcie o tym komentarzu lub na e-mail, a wasze pomysły zostaną dodane, im więcej tym lepiej. Może to wasz pomysł komuś przypadnie do gustu.

Lista pomysłów na hobby uczące myślenia, planowania i strategii:

1-2. Granie w gry planszowe np. warcaby albo trudniejsze szachy.

Zdjęcie. Szachy

3. Gry komputerowe

O ile nie dochodzi do nie zdrowego uzależnienia.

Zdjęcie. Gry

4. Gra w bilard

Zdjęcie. Bilard

5. Gra w karty

Zdjęcie. Karty

6. Nauka języka obcego 

Dzięki nauce, uczymy się czegoś i ćwiczymy pamięć, poza tym język obcy zawsze może się przydać.

Zdjęcia. Nauka języka obcego

7. Matematyka

Poznawanie i nauka systemów szybkiego liczenia. Słyszeliście może o Systemie Trachtenberga? Ja dowiedziałam się o nim jakiś czas temu. Nie wiem jak u was, ale w mojej szkole tego nie uczyli. Szkoda, bo matematyka mogłaby być znacznie ciekawsza.

Zdjęcie. Matematyka

8. Rozwiązanie krzyżówek albo sudoku

Zdjęcie. Sudoku

9. Układanie wieloelementowych puzzli

Zdjęcie. Puzzle

10. Zagadki logiczne i zabawki logiczne

Z pewnością zagadki logiczne to dobry trening dla mózgu. Czasami, żeby znaleźć rozwiązanie, naprawdę trzeba się na główkować. Zagadek do rozwiązywania jest naprawdę wiele. Istnieją też zabawki logiczne takie jak kostka Rubika i inne tego typu kostki.

Zdjęcie. Kostka rubika

11. Chodzenie do escape roomów

Trzeba zgadywać zagadki, żeby się wydostać. Przygoda, gra i myślenie.

Chodzenie do escape roomów

12. Geocaching

Szukanie ukrytych skrzynek, zlokalizowanych w różnych miejscach. Dobry sposób na podróże, odkrywanie nowych miejsc i spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Istniejących skrzynek wg danych na stronach geocachingu: w samej Polsce jest już blisko 50 tysięcy, a na całym świecie ponad 3 miliony.

Zdjęcie. Geocoaching

13. Obserwacje astronomiczne

Obserwacje jak dla mnie wymagają myślenia, trzeba orientować się w położeniu gwiazd na niebie i umieć je odnaleźć. Można planować i ustawiać sobie cele. Na niebie jest tyle gwiazd i obiektów, że jest w czym wybierać.

Zdjęcie. Obserwacje astronomiczne

14. Projekty naukowe

Zdjęcie. Nauka

Tu pozwolę sobie polecić stronę zooniverse, ponieważ sama z niej korzystam.

Jest to strona z projektami naukowymi, gdzie można pomóc naukowcom w prawdziwych badaniach. Uważam, że udział w takich projektach wymaga myślenia, spostrzegawczości i umiejętności analizowania. Pracuje się tam, między innymi ze: zdjęciami, dźwiękami, wykresami, zależnie od projektu.

Jak dla mnie dzięki takiemu hobby w jakiś sposób przyczyniamy się również do rozwoju nauki. Kto wie, może przypadkiem zostaniemy też odkrywcami np. jakieś gwiazdy.

Są tam projekty związane ze: sztuką, klimatem, biologią, historią, językami, literaturą, medycyną, naturą, fizyką, ludźmi i kosmosem.

Myślę, że ze względu na ilość oraz różnorodną tematykę znajdzie się tam coś dla każdego fana nauki i nie tylko.

15. Organizacja i planowanie

Tak się zastanawiałam, czy to dodać, ale myślę, że to też może być hobby. Trzeba myśleć, ułożyć strategie: co, gdzie i kiedy, żeby wszystko zmieścić w określonym czasie. Można hobbystycznie zostać mistrzem organizacji wszelkich wyjazdów, wypadów, czy innych wycieczek ze znajomymi.

Zdjęcie. Planowanie

16-20. Terenowe gry strategiczne

Larpy, paintball, airsoft, arrowball (łuczniczy paintball) i inne tego typu gry, których nie wymieniłam.

Beata Pawłowska
znajdzsobiehobby@gmail.com