Hobby w CV 

Zainteresowania w życiorysie, wpisywać czy nie wpisywać – oto jest pytanie. Informacja o zainteresowaniach może przynieść zarówno korzyści, jak i straty. Czy warto wpisywać informacje o zainteresowaniach? Czego nie robić przy wpisywaniu hobby w cv? Jakich zainteresowań nie wpisywać?

Hobby w cv

Tak, więc zacznę od tego dlaczego ludzie wpisują hobby w cv, a inni tego nie robią. Przeglądając informacje w sieci, doszłam do wniosku, że istnieją 3 główne postawy wobec rubryki “zainteresowania”:

Grupa 1: Ludzie, którzy chcą się wyróżnić i przedstawić się od jak najlepszej strony. Podkreślić kompetencje lub pokazać, że mimo słabszych kwalifikacji, robimy coś ambitniejszego i warto się nami zainteresować.

Grupa 2: Tacy, którzy wpisują hobby w cv na siłę, bo w końcu trzeba coś tam wpisać.

Grupa 3: Ludzie, którzy uważają, że hobby w cv jest niepotrzebne, co robię w pracy to robię w pracy, a co w domu nikomu nic do tego.

Do jakiej grupy należysz? 

Dlaczego pracodawcy pytają o zainteresowania?

Powodów może być tyle ile pracodawców. Jednakże głównym powodem dlaczego pracodawcy pytają o zainteresowania, wydaje mi się, że jest nią chęć lepszego poznania naszych mocnych i słabszych stron. Drugim głównym powodem jest rozluźnienie atmosfery. Pracodawca może zapytać o hobby, ponieważ chce stworzyć zgrany zespół: może szukać ludzi o różnych talentach, osób o określonym charakterze, w końcu ludzie o podobnych pasjach szybciej się i lepiej się dogadują.

Zdjęcie:Hobby w cv (2)

Dlaczego warto wpisywać hobby w cv?

1. Hobby może pokazać nas jako interesującą osobę, angażującą się.

2. Zainteresowania mogą podkreślić pożądane cechy na określone stanowisko.

3.Pracodawca może nas polubić ze względu na hobby. Jest wiele przypadków ludzi, którzy dzięki hobby dostali pracę. Jeśli było tak z Tobą napisz o tym w komentarzu.

4.Wpisanie hobby w cv to pozostawiona okazja na przyjemniejsze pytanie, a jeśli pracodawca miałby taką samą pasję to szansa na mniej stresującą rozmowę.

5. Pasja może wyróżnić nas pośród innych kandydatów. Mając niekoniecznie nietypowe, ale skonkretyzowane zainteresowania zaczynamy się wyróżniać i łatwiej nas zapamiętać.

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy wpisywaniu hobby w CV?

1.Kłamstwo

Nie wpisuj zainteresowań, których nie masz. Przyszły pracodawca może cie o nie zapytać. Jeśli wyjdzie, że skłamałeś na starcie zrobisz złe wrażenie i stracisz zaufanie. Chciałbyś zatrudnić kogoś, kto na dzień dobry cie  okłamuje?

2.Nie wpisuj starych hobby

Jaki jest sens wpisywać stare hobby, jeśli je porzuciliśmy i nie wzbudza już w nas żadnych emocji.

3.Popularne hobby i ogólniki

Popularne hobby, a zarazem ogólniki wpisuje większość ludzi czyli: film, muzyka, sport, podróże. Dla rekruterów z tego co czytałam taka informacja nie jest interesująca, bo jak mówiłam w ten sposób pisze większość. Bądź szczegółowy i konkretny zamiast ogólnego hasła filmy można wpisać np. filmy reżyserii Alfreda Hitchcocka, filmy z Johhnym Deppem, Trylogia Star Wars, kinematografia polska, polskie filmy XX wieku, recenzowanie filmów (jeśli piszesz recenzje), filmy science-fiction, itp.

4.Drobiazgowe opisywanie hobby

Rekruter nie ma czasu. Na przeczytanie cv rekruterzy poświęcają kilka sekund. Wpisanie hobby w cv jest w porządku, ale opisywanie w stylu: “preferuje ten styl, ponieważ…” i wnikanie w szczegóły jest zbędne. Jak zostaniesz zaproszony na rozmowę i zapytany o hobby, będziesz jeszcze mieć szanse o tym opowiedzieć.

5.Nie wpisuj hobby o których wiesz niewiele

Nie wpisuj, że pasjonuje cie np. kultura Indii, jeśli przeczytałeś tylko jedną książkę lub obejrzałeś jeden film. Wyjazd raz w roku to niewiele, aby zostać podróżnikiem.

6.Wpisywanie zainteresowań na siłę

Jeśli nie masz pomysłu na hobby, nie wymyślaj i nie koloryzuj. Rekruterzy najczęściej radzą nic nie wpisywać.

7.Kontrowersyjne hobby w cv

Kontrowersyjne zainteresowania czyli wszystko co budzi niepokój i wywołuje emocje. W tym przypadku rekruterzy najczęściej wymieniają: politykę, religie, erotykę, gry hazardowe i broń. Zanim coś wpiszesz zastanów się czy twoje hobby nie wzbudza negatywnych skojarzeń, że może być z tobą coś nie tak.

8.Nie każde hobby jest mile widziane na każdym stanowisku 

Praca biurowa i social media nie będą pozytywnie odebrane, co innego przy pracy w public relations – social media mogą być odebrane jako atut.

9.Zbyt wiele zainteresowań

Być może chcesz pokazać, że jesteś wszechstronny, ale może to też o tobie powiedzieć, że jesteś niezdecydowany, nie wiesz jeszcze co chcesz w życiu robisz i nie angażujesz się w nic w pełni. Zaleca się wpisywanie nie więcej niż 2-3 hobby.

10.Pamiętaj o wadach swojego hobby

Nie wiem czy dobrze nazwałam tą kwestie. Każde hobby ma plusy i minusy, mając np. ekstremalne hobby z jednej strony jesteś odważny i podejmujesz ryzyko, a z drugiej strony potencjalny pracodawca może podejrzewać, że możesz często mieć wypadki czy kontuzje i chodzić na L4.

11.Brak zainteresowań

Dla części pracodawców też jest podejrzany. Przy słabych kwalifikacjach, może budzić to skojarzenia, że w nic się nie angażujesz – to czy zaangażujesz się w prace? Może jesteś leniwy.

Podsumowując…

Niezależnie od tego co wybierzemy: czy wpisujemy, czy nie wpisujemy, hobby w cv, jest ono mile widziane. Kto wie może właśnie dzięki pasji uda ci się się znaleźć pracę. Jednak, aby zwiększyć swoje szanse, warto wpisywać je z głową.

Hobby w cv (3)

Jeśli szukasz zainteresowań zajrzyj tutaj: pomysły na hobby.
Być może znajdziesz tu coś dla siebie.

Beata Pawłowska
znajdzsobiehobby@gmail.com