Pewnie nie raz słyszałeś, że posiadanie zainteresowań to coś wspaniałego, jednakże z każdym tego typu tekstem, nachodziła cię myśl: „Co z tego, jak nie wiem jak je znaleźć?”. Dziś, więc kilka wskazówek w kierunku – jak znaleźć hobby.

Zdjęcie (2) Jak znaleźć hobby?

1. Metoda: „Cofania się w czasie”

Tę metodę znalazłam kiedyś w pewnej książce. Niestety nie zapamiętałam tytułu i autora. Metodę jednak zapamiętałam i myślę, że metoda ta może pomóc nakreślić kierunek poszukiwań. Pokazać co lubimy i na czym nam zależy.

Okresy czasowe, można proporcjonalnie zwiększyć lub skrócić w miarę potrzeb, ale najważniejsze – należy je określić i wszystko zapisać. Podobno zapisane, określone w czasie marzenia / plany / cele szybciej się spełniają.

Tak, więc zaczynamy.

Weź kartkę i długopis, następnie odpowiedz na poniższe pytania:

1. Wyobraź sobie swoje wymarzone życie za wiele lat, powiedzmy za 15 lat. Jak wygląda? Co robisz? Czym się zajmujesz w domu? Czym zajmujesz się zawodowo? Jak się czujesz? Jak wyglądasz? Jacy ludzie cie otaczają? Gdzie jesteś? Jaka jest pogoda? Może są tam jakieś zwierzęta? Masz dzieci? Wypisz wszystko, co dla ciebie jest ważne i istotne, bądź jak najbardziej szczegółowy. Zadaj też sobie inne pytania, oprócz wypisanych tutaj.

2. Następnie wyobraź sobie swoje życie za 10 lat. Zapytaj samego siebie, co musiałabyś zrobić w kolejnych latach, aby Twoje życie wyglądało tak jak je opisałeś w punkcie pierwszym?

3. Teraz wyobraź sobie swoje życie za 5 lat. Co musiałoby się wydarzyć przez te 5 lat, żeby twoje życie wyglądało, tak jak opisałeś je punkcie drugim.

4. Teraz pomyśl, co musisz zrobić dziś, aby do tego doszło? Jakie mogą być Twoje pierwsze kroki, aby to osiągnąć?

2. Metoda: „Ostatni rok życia”

Wyobraź sobie, że został ci rok życia. Co byś zrobił? Jakie marzenie / marzenia byś spełnił? Co zawsze chciałeś zrobić? Zapisz to.

3. Metoda: „Prób i błędów”

Wypisz na kartce hobby, które chciałbyś spróbować. Testuj i odkreślaj z listy, aż znajdziesz coś, co cię zainteresuje.

4. Metoda: „Spójrz w przeszłość”

Zastanów się, co lubiłeś kiedyś robić, być może zapomniałeś o jakimś hobby, które sprawiało ci radość lub porzuciłeś je, bo nie miałeś już na to czasu. Może uda ci się, pokochać je ponownie.

5. Metoda: „Aktualne zdolności”

Zastanów się, co potrafisz. Masz zdolności manualne, techniczne, a może jesteś kreatywny? Spróbuj poszukać zainteresowań w tym kierunku.

6. Metoda: „Rób to, co lubisz”

Zastanów się, co lubisz robić? Wolisz wyjść na zewnątrz czy siedzieć w domu? Adrenalina czy spokój? Sport czy komputer? Porównuj różne opcje i decyduj, co wolisz, co sprawi ci większą radość. Pamiętaj, że hobby przede wszystkim ma sprawiać ci przyjemność, więc najlepszą drogą jest robić to, co się lubi. Nawet jeśli Twoje ulubione zajęcie, nie jest to nic nadzwyczajnego, ważne, żebyś zajmując się nim był szczęśliwy.

7. Metoda: „100 celów przed śmiercią”

Zrób listę 100 celów przed śmiercią. Jeśli nie masz tylu pomysłów, lista oczywiście może być krótsza. Nie szukaj jednak w internecie przykładów takich list, żebyś nie doszedł do wniosku, że to nie są Twoje marzenia. To mają być wyłącznie twoje pomysły, które mają być dla ciebie wyjątkowe.

Sama mam taką listę. Aktualnie moja lista liczy około 25 celów, jeśli miałabym się rozdrabniać, to chęć zobaczenia wszystkich parków narodowych to z około 50.

Być może tworząc taką listę, spróbujesz czegoś i odkryjesz coś, co stanie się twoją życiową pasją.

8. Metoda: „Hobby przyjdzie samo”

Wiele osób sugeruje, że hobby przyjdzie samo, jednak jak dla mnie, jest to nieco niewłaściwe. Niby, podpisałabym tymi słowami kilka moich zainteresowań, ale po namyśle, w gruncie rzeczy byłaby to nie do końca prawda.

Dlaczego nie prawda? Nie prawda, bo wynikło to jednak z tego, że zaczęłam coś robić i to coś mnie po prostu „wciągnęło”. Nie było, więc to tak, że te „wciągnięcie” wynikło z niczego. Wynikło z zainteresowania się czymś.

Być może czepiam się szczegółów, ale jak dla mnie lepszą opcją jest sugerować komuś, kto nie ma hobby, żeby na początek zaczął od tego, co lubi niż sugerować czekanie.

Jak dla mnie, nie ma czegoś takiego, żeby coś brało się z niczego, czy samo przychodziło. Trzeba się w coś zaangażować lub czymś zainteresować i od tego trzeba zacząć, a czas pokaże, co z tego wyniknie.

9. Metoda: „Zaraź się pasją od innych”

Jako że hobby w pewnym sensie, może być zaraźliwe, przebywając w towarzystwie pasjonatów, można się też hobby zarazić. Nie muszą być to nawet obcy ludzie, pasją można zarazić się nawet od bliskich osób, od znajomych, czy członków rodziny lub ukochanej osoby. Być może, towarzysząc takiej osobie odkryjesz, że interesuje to także ciebie.

10. Metoda: Zrezygnuj ze szpanerstwa i nie szukaj podziwu” *

Pewna Ewa, z którą miałam przyjemność rozmawiać, podsunęła mi dobrą uwagę. Niektórzy szukają hobby jakby po to, aby się popisywać. Co im po nudnym hobby, którym nie będzie można się pochwalić? Jak dla mnie szukanie hobby dla szpanu, tylko po to, aby inni mieli nam zazdrość, mija się z celem. W poszukiwaniu hobby szukamy czegoś dla siebie, nie jest celem bycie najfajniejszym, a celem jest posiadanie zajęcia, które sprawia nam frajdę. Szukanie hobby, bądź co bądź, wyłącznie dla szpanu i podbudowania ego, z pewnością jest to znakomitą drogą do utrudnienia sobie poszukiwań.

Tak, wiec jak znaleźć hobby?

To trudne pytanie, dróg do znalezienia zainteresowań jest wiele. Ja wypisałam tu kilka metod, które jak dla mnie są najważniejsze i jestem zdania, że w jakiś sposób mogą pomóc. Jeśli jakaś metoda, choć trochę ci pomogła, miło mi będzie jak dasz mi o tym znać w komentarzu.

Jeśli chcesz znaleźć hobby, zacznij przede wszystkim od tego co lubisz, możesz nawet spróbować czegoś czego nie lubisz. Choćby taka ja, nie lubiłam i bałam się motocykli, a teraz mam o nich zupełnie inne zdanie.

Jak dla mnie, więc nic nie jest przesądzone, zatem próbuj, działaj i co ważne, nie poddawaj się, a na pewno znajdziesz swoją pasję i już nigdy nie będziesz się zastanawiać: jak znaleźć hobby?