Interesują cię niebezpieczne zainteresowania? Szukasz adrenaliny? Zobacz pomysły na hobby dla odważnych.

Pomysły na hobby, którym towarzyszą emocje, adrenalina i zagrożenie życia.

Hobby na tej liście obarczone są ryzykiem zagrożenia dla zdrowia i życia. Tak, więc zanim coś zrobisz, przemyśl to kilka razy, a nawet więcej i zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

Hobby dla odważnych to takie hobby dzięki, którym możemy:

– pokonać swój strach i obawy
– zrobić coś szalonego
– doświadczyć czegoś, czego nie doświadczymy kierując się zdrowym rozsądkiem
– doświadczyć potężnej dawki adrenaliny
– spełnić marzenia np. o lataniu
– nauczyć się pokory, cierpliwości, wytrwałości

Od czego zacząć?

Na początku warto porozmawiać z pasjonatami, którzy mają już doświadczenie. Jestem pewna, że można wśród nich znaleźć takich, którzy chętnie posłużą dobrą radą i odpowiedzą na wszelkie wasze pytania.

Pamiętaj!

W przypadku niebezpiecznego hobby nie warto lekceważyć kwestii bezpieczeństwa, bo może to skończyć się tragicznie.


Jeśli macie inne pomysły na hobby dla ryzykantów lub słyszeliście o jakimś niebezpiecznym hobby, a nie ma go jeszcze na liście lub uważacie, że jakieś hobby powinno tu się znaleźć, napiszcie o tym w komentarzu.


LISTA POMYSŁÓW NA HOBBY DLA ODWAŻNYCH

Skoki z wysokości np.:

1-2. Bungee jumping / Dream Jump – Skok na bungee, polega na skakaniu z dużej wysokości na elastycznej linie uplecionej z tysięcy gumowych włókien. Można skakać z dźwigów, z mostów, wysokich budynków, skał, a nawet z balonów, czytałam też o skokach nad kraterem wulkanu z helikoptera.

Zdjęcie. Skok na bungee

Skoki dostarczają ekscytujących wrażeń. Niewysoka cena za możliwość wykonania skoku (koszt do maksymalnie 400 zł z filmowaniem oraz zdjęciami), duża dostępność do tego sportu oraz niewielkie wymagania co do jego uprawiania, sprawiają, że odważnych nie brakuje. Skakać może każdy, kto nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych i oczywiście komu wystarczy odwagi.

Pierwszym skoczkiem była podobno kobieta, uciekająca przed swoim złym mężem. W obawie przed nim wspięła się na wysokie drzewo, a kiedy mąż ją dostrzegł, związała nogę pnączem i rzuciła się w dół. Mąż był świadom czynu żony, więc postanowił skoczyć za nią, nie przywiązał jednak lian, przez co stracił życie. Tak więc kończąc: takich głupot jak ten pan radze nie robić.

3-4. Skoki ze spadochronem – to z pewnością hobby dla odważnych. Skoki wykonuje się np. z samolotu z wysokości ok. 4000 m i spada z prędkością 200 km/h. Można zacząć od skoków w tandemie, czyli z instruktorem, a jeśli komuś takie hobby przypadnie do gustu, zrobić kurs AFF, żeby skakać samodzielnie.

Alternatywą dla skoków ze spadochronem są tunele aerodynamiczne.

Zdjęcie. Skoki ze spadochronem

5-7. Paralotniarstwo / Motolotniarstwo / Lotniarstwo

Podobno nie jest to sport niebezpieczny, pod warunkiem, że odbędzie się solidnie przeprowadzony kurs w certyfikowanym ośrodku szkoleniowym, w którym uzyskuje się Świadectwo Kwalifikacji Pilota Paralotni. Zanim jednak przystąpimy do egzaminu, należy odbyć trzy etapowe szkolenie, które jest  prowadzone przez ośrodki certyfikowane, przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. 

Można też latać bez inwestycji w sprzęt i szkolenia np. z pasjonatem za symboliczną opłatę lub poszukać ofert na portalach prezentowych.

Zdjęcie. Paralotnia

8. Nurkowanie z rekinami 

Według badań naukowych, podobno muszą zaistnieć trzy czynniki stanowiące zagrożenie, żeby rekin zaatakował.

Według Google i Wikipedii w wyniku ataku rekinów ginie rocznie ok. 10 osób na całym świecie. Szacuje się, że człowiek zabija ponad 100 milinów rekinów rocznie dla ich płetw, z których w Azji robi się cenioną przez turystów zupę, wiec pozostaje zapytać co jest bardziej niebezpieczne człowiek, czy rekin?

Zakwalifikowałam te hobby tutaj, bo myślę, że większość z nas i tak uzna je za niebezpieczne, bez względu na statystyki i fakt, że komary są 117 razy bardziej niebezpieczne i w sumie zabijają 820 000 ludzi rocznie.

Zdjęcie. Nurkowanie z rekinami

9. Spływy rwącą rzeką 

Coś dla lubiących walkę z żywiołem i „szaloną” naturę. Polska nie ma w tej kwestii zbyt wiele do zaoferowania, więcej takiej rozrywki znajdziemy poza granicami naszego kraju.

Zdjęcie. Spływ rwącą rzeką

10-14. Wyścigi (np. samochodowe, motocyklowe, skuterów wodnych i inne)

Adrenalina, prędkość, rywalizacja i walka o zwycięstwo we wyścigach, więc nie trudno o wypadki. Tutaj możliwości jest naprawdę wiele (od wyścigów z udziałem zwierząt, przez pojazdy niemechaniczne, po pojazdy mechaniczne).

Zdjęcie. Wyścigi bolidówZdjęcie. Wyścigi autZdjęcie. Wyścigi crossZdjęcie. Wyścig psów

15. Pogoń za tornadami 

Hobby rodem z filmu, ale łowcy tornad istnieją naprawdę. Kupują sprzęty, opancerzają auto i z potężną dawką adrenaliny i odwagi gonią śmiercionośny żywioł, aby przez chwile cieszyć się momentem spotkania z nim. Niestety nie każdemu udaje się uciec.

Co ciekawe w USA istnieją biura, zajmujące się tornado tourism, tak, więc nie zawsze trzeba być badaczem, żeby gonić za tornadem, można śmiało powiedzieć turystyka dla odważnych.

Zdjęcie. Tornado

16. Wspinaczka wysokogórska

Coś dla ludzi cierpliwych, wytrwałych i wytrzymałych, zacząć można od sztucznej ściany, można też zapisać się na kurs wspinaczkowy, gdzie pod okiem fachowca nabędziemy odpowiednich umiejętności.

Zdjęcie. Wspinaczka wysokogórska

17. Kaskaderstwo (w każdej formie)

W kaskaderstwie liczy się wysortowanie i olbrzymia odwaga. Co więcej, aby dobrze wykonywać ten zawód/hobby, warto skończyć szkołę kształcącą w tym kierunku, bo same chęci to za mało, a amatorskie próby i popisy, szybko mogą się źle skończyć.

Zdjęcie. Kaskaderstwo

18. Nurkowanie z butlą tlenową

Największą obawą i ryzykiem dla wszystkich nurków z pewnością jest utrata tlenu. Jeśli nie zdążysz wydobyć się na powierzchnię przed wyczerpaniem zapasów tlenu, a jesteś na jakiejś rafie koralowej, możesz tam zginąć.

Przy nurkowaniu trzeba mieć zawsze na uwadze, że nie wolno zapomnieć o wyrównywaniu ciśnienia oraz rozprężaniu powietrza w momencie wynurzania, ponieważ można dostać choroby dekompresyjnej.

Jeśli mimo wszystko chcesz rozpocząć przygodę z nurkowaniem, możesz skorzystać z kursów i szkoleń nurkowych, chyba, że tak jak ze mnie kiepski z ciebie pływak, to możesz zacząć od nauki pływania, a z czasem przyjdzie czas na rafy, wraki i głębiny.

Zdjęcie. Nurkowanie z butlą tlenową. Hobby dla odważnych

19. Skoki narciarskie

Istnieją ludzie, którzy nie zajmują się tym zawodowo i traktują to jako dobre, emocjonujące hobby. Wśród amatorów zdarzają się wypadki śmiertelne. Według statystyk, szanse, że ostatni skok odda się na nartach, wynoszą: 1 do 8,333.

Zdjęcie. Skocznia. Hobby dla odważnych

20. Sporty walki

Tu w pierwszej kolejności w szczególności przychodzi mi do głowy: boks, co nie zmienia faktu, że inne sporty walki nie są mniej niebezpieczne. W wyniku walk można doznać obrażeń, a nawet i umrzeć.

Zdjęcie. Boks. Hobby dla odważnych

21. Heliskiing

Skakanie z helikoptera i zjazd na nartach lub snowboardzie, a następnie często ucieczka przed lawiną, czyli kolejny sposób na igranie z żywiołem.

Ze stron o heliskiing możemy się dowiedzieć, że: w klasycznej postaci heliskiing pozwala narciarzom na wykonywanie zjazdów narciarskich na trasach, które nie są przeznaczone do użytku narciarzy. Są to trasy zazwyczaj trudno dostępne z uwagi na uwarunkowania naturalne lub pogodowe, na dzikich terenach, które nie zostały jeszcze w pełni zagospodarowane przez człowieka.

Najsłynniejszymi terenami, na których organizuje się heliskiing w skali świata to dziewicze tereny Alaski i Kanady. W Europie – miejscowości położone w szwajcarskich i włoskich Alpach, a także w Rosji.

Zdjęcie. Snowboard z helikopotera inaczej Heliskiing. Hobby dla odważnych

22. Highlining, czyli spacer w chmurach

Chodzenie po linie nad przepaścią na cienkiej taśmie. Sama słowo „przepaść” może przyprawić o dreszcze, a co tu mówić o spacerze nad nią po tasiemce.

Zdjęcie. Chodzenie po linie. Hobby dla odważnych

Jeśli interesuje nas highlining, to na początek sugeruje zacząć od slackline. Slacklining polega to na tym, że taśmę rozwiesza się bardzo nisko, zaledwie kilkanaście centymetrów nad ziemią, a długość taśmy na początek to maksymalnie 10 metrów. Dzięki temu każde zachwianie i spadnięcie z taśmy nie musi oznaczać bolesnego upadku z wysokości.

Jak dla mnie kolejne hobby dla odważnych, który wymaga dużej koncentracji i spokoju.

Na wysokości nie zapominajcie o zabezpieczeniach.

23. Urban exploration (urbex, urban exploring)

Zwiedzanie miejsc opuszczonych, które nie są dostępne dla ogółu. Mogą to być np. stare opuszczone fabryki, szpitale, kościoły czy porzucone pałace, schrony, bunkry, sieci tuneli i nie tylko. Działania eksploratorów są często niebezpieczne, a nieraz bywa, że i nielegalne. Na dodatek jeden niewłaściwy ruch i tragedia gotowa.

Zdjęcie. Urbex. . Hobby dla odważnych

Zanim zaczniemy z urbex trzeba mieć wielką świadomość zagrożeń:
– możesz spotkać wrogo nastawionych ludzi ukrywających się w takich obiektach
– budynek czy podłoga może się zawalić
– możesz spotkać dzikie zwierzęta
– możesz się natknąć na substancje niebezpieczne

Nie należy wybierać się w takie miejsca bez właściwego przygotowania i wiedzy jak się zachowywać, na pewno nie należy zwiedzać samotnie, a tym bardziej bez odpowiedniego sprzętu, zawsze należy informować bliskich dokąd się wybieramy.

Należy pamiętać, że eksploratorzy to nie wandale, szanują miejsca, które zwiedzają. Nie wolno: wybijać szyb, wyważać drzwi, kraść, niszczyć, ponieważ kierują się zasadą ,,zwiedź, zrób zdjęcia i zostaw po sobie ślad buta”. Eksploratorzy „chronią” też miejsca przed dewastacją i nie podają każdemu lokalizacji sfotografowanego miejsca na “tacy”.

24. Zwiedzanie nawiedzonych miejsc 

Zdjęcie. Zwiedzanie "nawiedzonych" miejsc. . Hobby dla odważnych

Hobby z pewnością dla odważnych, których kręcą miejsca, owiane mroczną legendą.

25. Rooftopping

Zdjęcie. Rooftopping. Hobby dla odważnych

Kolejne niebezpiecznie hobby dla odważnych, rooftopping – fotografowanie drapaczy chmur z ich dachów. Co wiąże się często ze wspinaczką, dużym ryzykiem upadku, a tym sposobem i śmierci.

26. Wingsuit flying (Latanie w wingsuicie)

Zdjęcie. Hobby niebezpieczne - PobranieOpera Zdjęcie. Wingsuit flying. Hobby dla odważnych

Latanie w wingsuicie jest to niebezpieczny sport ekstremalny, w którym skoczek we specjalnym kombinezonie skacze z dużej wysokości, np.: z samolotu, szczytu urwiska, wysokiej budowli, po czym szybuje w powietrzu niczym ptak. W celu wylądowania należy otworzyć spadochron.


POMYSŁY NA HOBBY: SPORTOWEPRZYGODOWE , KREATYWNE