15 pomysłów na hobby dla odważnych

15 pomysłów na hobby dla odważnych

Tematem dzisiejszego artykułu będą pomysły na hobby dla ludzi odważnych. Tak, więc dziś emocje, adrenalina i zagrożenie życia. Jest to także wpis dla tych, którzy chcą spróbować pokonać swoje lęki.

Zdjęcie. Kaskader motocyklowy

Hobby na tej liście obarczone są ryzykiem zagrożenia dla zdrowia i życia. Tak, więc zanim coś zrobisz, przemyśl to kilka razy, a nawet więcej i zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Pamiętaj, że w przypadku niebezpiecznego hobby nie warto lekceważyć kwestii bezpieczeństwa, bo może to skończyć się tragicznie.

Na początku warto porozmawiać z pasjonatami, którzy mają już doświadczenie, jestem pewna, że posłużą dobrą radą i odpowiedzą na wszystkie wasze pytania. Znaleźć ich można wszędzie na blogach, forach i innych portalach społecznościowych, czy szkoleniach wystarczy poszukać.

Na koniec dodam, że są też plusy takich hobby, możemy np.:

– pokonać swój strach i obawy
– zrobić coś szalonego
– doświadczyć czegoś, czego nie doświadczymy kierując się zdrowym rozsądkiem
– doświadczyć potężnej dawki adrenaliny
– spełnić marzenia np. o lataniu
– nauczyć się pokory, cierpliwości, wytrwałości

Jeśli macie inne pomysły na hobby dla ryzykantów lub słyszeliście o jakimś niebezpiecznym hobby, a nie ma go jeszcze na liście to piszcie o tym  w komentarzu, a trafią na listę do selekcji pomysły od czytelników.

Tak, więc lista pomysłów na hobby dla odważnych:

1. Skoki z wysokości np.:

Bungee jumping / Dream Jump – Skok na bungee, polega na skakaniu z dużej wysokości na elastycznej linie uplecionej z tysięcy gumowych włókien. Można skakać z dźwigów, z mostów, wysokich budynków, skał a nawet z balonów, czytałam też o skokach nad kraterem wulkanu z helikoptera.

Zdjęcie: Skok na bungee

Skoki dostarczają ekscytujących wrażeń. Niewysoka cena za możliwość wykonania skoku (koszt do maksymalnie 400 zł z filmowaniem oraz zdjęciami), duża dostępność do tego sportu oraz niewielkie wymagania co do jego uprawiania, sprawiają, że  naprawdę śmiałków nie brakuje. Skakać może każdy kto nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych i oczywiście komu wystarczy odwagi.

Pierwszym skoczkiem była podobno kobieta, uciekająca przed swoim złym mężem. W obawie przed nim wspięła się na wysokie drzewo, a kiedy mąż ją dostrzegł, związała nogę pnączem i rzuciła się w dół. Mąż był świadom czynu żony, więc postanowił skoczyć za nią, nie przywiązał jednak lian, przez co stracił życie. Tak więc kończąc: takich głupot jak ten pan radze nie robić.

Skoki z spadochronem – dla odważnych, którzy chcą poczuć się jak ptak. Skoki wykonuje się np. z samolotu z wysokości ok. 4000 m i spada z prędkością 200 km/h. Można zacząć od skoków w  tandemie czyli z instruktorem, a jeśli komuś takie hobby przypadnie do gustu, zrobić kurs AFF, żeby skakać samodzielnie. Są też tunele aerodynamiczne, która stanowią niejako alternatywę dla skoków z spadochronem.

Zdjęcie: Skoki ze spadochronem

2. Paralotniarstwo / Motolotniarstwo / Lotniarstwo

Podobno nie jest to sport niebezpieczny, pod warunkiem, że odbędzie się solidnie przeprowadzony kurs w certyfikowanym ośrodku szkoleniowym.

Aby samodzielnie latać paralotnią należy uzyskać Świadectwo Kwalifikacji Pilota Paralotniowego. Zanim przystąpimy do egzaminu, należy odbyć trzy etapowe szkolenie. Są one prowadzone przez ośrodki certyfikowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. 

Można też latać bez inwestycji w sprzęt i szkolenia np. z pasjonatem za symboliczną opłatę lub poszukać ofert na portalach prezentowych.

Zdjęcie. Paralotnia

3. Nurkowanie z rekinami 

Podobno przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności i wyeliminowaniu czynników stanowiących zagrożenie jest to bezpieczne. Według badań naukowych, podobno muszą zaistnieć trzy czynniki stanowiące zagrożenie, żeby rekin zaatakował.

Według google i wikipedii w wyniku ataku rekinów ginie podobno rocznie ok. 10 osób na całym świecie. Szacuje się, że człowiek zabija ponad 100 milinów rekinów rocznie dla ich płetw, z których w Azji robi się cenioną przez turystów zupę, wiec pozostaje zapytać co jest bardziej  niebezpieczne człowiek, czy rekin?

Zakwalifikowałam te hobby tutaj, bo myślę, że większość z nas i tak uzna je za niebezpieczne, bez względu na statystyki i fakt, że komary są 117 razy bardziej niebezpieczne i w sumie zabijają 820 000 ludzi rocznie.

Zdjęcie. Nurkowanie z rekinami

4. Spływy rwącą rzeką 

Coś dla lubiących walkę z żywiołem i “szaloną” naturę. Polska nie ma w tej kwestii zbyt wiele do zaoferowania, więcej takiej rozrywki znajdziemy poza granicami naszego kraju.

Zdjęcie. Spływ rwącą rzeką.

5. Wyścigi (np. samochodowe, motocyklowe, skuterów wodnych i inne)

Adrenalina, prędkość, rywalizacja i walka o zwycięstwo – w wyścigach, więc nie trudno o wypadki. Tutaj możliwości jest naprawdę wiele (od wyścigów z udziałem zwierząt, przez pojazdy niemechaniczne, po pojazdy mechaniczne).

Zdjęcie. Wyścig psów Alaska Zdjęcie. Wyścig motorówek.Zdjęcie. Wyścig motocross.

5. Pogoń za tornadami 

Hobby rodem z filmu, ale łowcy tornad istnieją naprawdę. Kupują sprzęty, opancerzają auto i z potężną dawką adrenaliny i odwagi gonią śmiercionośny żywioł, by przez chwile cieszyć się momentem spotkania z nim, po chwili uciekają, jednak nie każdemu udaje się uciec. Co ciekawe w USA istnieją biura, zajmujące się tornado tourism, tak, więc nie zawsze trzeba być badaczem, żeby gonić za tornadem, można śmiało powiedzieć turystyka dla odważnych.

Zdjęcie. Wyścig z tornadem.

6. Wspinaczka wysokogórska

Coś dla ludzi cierpliwych, wytrwałych i wytrzymałych, zacząć można od sztucznej ściany, można też zapisać się na kurs wspinaczkowy, gdzie pod okiem fachowca nabędziemy odpowiednich umiejętności.

Zdjęcie. Wspinaczka wysokogórska

7. Kaskaderstwo (w każdej formie)

Kaskaderzy jak dla mnie to hardkorzy. W kaskaderstwie liczy się wysportowanie i olbrzymia odwaga. Co więcej, aby dobrze wykonywać ten zawód/hobby, warto skończyć szkołę kształcącą w tym kierunku, bo same chęci to za mało, a amatorskie próby i popisy, szybko mogą się źle skończyć.

Zdjęcie. Kaskader na masce. Hobby dla odważnych

8. Nurkowanie z butlą tlenową

Największą obawą i ryzykiem dla wszystkich nurków z pewnością jest utrata tlenu. Jeśli nie zdążysz wydobyć się na powierzchnię przed wyczerpaniem zapasów tlenu, a  jesteś na jakiejś rafie koralowej, możesz tam zginąć.

Przy nurkowaniu trzeba mieć zawsze na uwadze, że nie wolno zapomnieć o wyrównywaniu ciśnienia oraz rozprężaniu powietrza w momencie wynurzania, ponieważ można dostać choroby dekompresyjnej.

Jeśli mimo wszystko chcesz rozpocząć przygodę z nurkowaniem, możesz skorzystać z kursów i szkoleń nurkowych, chyba, że tak jak ze mnie kiepski z ciebie pływak, to możesz zacząć od nauki pływania, a z czasem przyjdzie czas na rafy, wraki i nie tylko.

Zdjęcie. Nurkowanie z butlą tlenową na rafie. Hobby dla odważnych

9. Skoki narciarskie

Istnieją ludzie, którzy nie zajmują się tym zawodowo i traktują to jako dobre, emocjonujące hobby. Wśród amatorów zdarzają się wypadki śmiertelne. Według statystyk, szanse, że ostatni skok odda się na nartach wynoszą: 1 do 8,333.

Zdjęcie. Skocznia narciarska.

10. Sporty walki

Tu w pierwszej kolejności w szczególności przychodzi mi do głowy: boks, co nie zmienia faktu, że inne walki są nie mniej niebezpieczne. W wyniku walk można doznać obrażeń, a nawet i umrzeć. Myślę, że jeśli jednak kręcą cie walki to lepsze są te zorganizowane przez kluby sportowe walki, niż bójki na ulicy, stadionie albo ustawki, które nie są zgodne z prawem.

Zdjęcie. Walka boks.

11. Heliskiing

Skakanie z helikoptera i zjazd na nartach lub snowboardzie, a następnie często ucieczka przed lawiną, czyli kolejny sposób na igranie z żywiołem.

Ze stron o heliskiing możemy się dowiedzieć, że: w klasycznej postaci heliskiing pozwala narciarzom na wykonywanie zjazdów narciarskich na trasach, które nie są przeznaczone do użytku narciarzy. Są to trasy zazwyczaj trudno dostępne z uwagi na uwarunkowania naturalne lub pogodowe, na dzikich terenach, które nie zostały jeszcze w pełni zagospodarowane przez człowieka. Najsłynniejszymi terenami, na których organizuje się heliskiing w skali świata to dziewicze tereny Alaski i Kanady. W Europie – miejscowości położone w szwajcarskich i włoskich Alpach, a także w Rosji.

Zdjęcie. Snowboard z helikopotera inaczej Heliskiing. Hobby dla odważnych

12. Highlining, czyli spacer w chmurach

Chodzenie po linie nad przepaścią na cienkiej taśmie. Sama słowo “przepaść” może przyprawić o dreszcze, a co tu mówić o spacerze nad nią po jakieś tasiemce.

Jeśli interesuje nas highlining, to na początek sugeruje zacząć od slackline. Slackliing polega to na tym, że taśmę rozwiesza się bardzo nisko, zaledwie kilkanaście centymetrów nad ziemią, a długość taśmy na początek to maksymalnie do 10m. Dzięki temu każde zachwianie i spadnięcie z taśmy nie musi oznaczać bolesnego upadku z wysokości.

Ten sport wymaga dużej koncentracji i spokoju. Na wysokości nie zapominajcie o zabezpieczeniach. Jak dla mnie kolejne hobby dla odważnych.

Zdjęcie. Dziewczyna na linie nad przepaścią. Hobby dla odważnych

13. Urban exploration (urbex, urban exploring)

Zwiedzanie miejsc opuszczonych, które nie są dostępne dla ogółu. Mogą to być np. stare opuszczone fabryki, szpitale, kościoły czy porzucone pałace, schrony, bunkry, sieci tuneli, itd.  Urbex to dość przygodowe hobby, ale jednocześnie bardzo ryzykowne hobby. Działania eksploratorów są często niebezpieczne, a nieraz bywa, że i nielegalne. Na dodatek jeden niewłaściwy ruch i tragedia gotowa.

Zdjęcie. Urbex. Opuszczony budynek. Hobby dla odważnych

Zanim zaczniemy z urbex trzeba mieć wielką świadomość zagrożeń np.:
– możesz spotkać wrogo nastawionych ludzi ukrywających się w takich obiektach
– budynek może się zawalić
– możesz spotkać dzikie zwierzęta
– substancje niebezpieczne i nie tylko

Nie należy wybierać się w takie miejsca bez właściwego przygotowania i wiedzy jak się zachowywać, na pewno nie należy zwiedzać samotnie, a tym bardziej bez odpowiedniego sprzętu, zawsze należy informować bliskich dokąd się wybieramy.

Należy pamiętać, że exploatorzy to nie wandale, szanują miejsca, które zwiedzają tak, więc nie ma czegoś takiego jak: wybijanie szyb, wyważanie drzwi, nie wolno kraść, niszczyć, ponieważ kierują się zasadą ,,zwiedź, zrób zdjęcia i zostaw po sobie ślad buta”. Exploatorzy „chronią” też miejsca przed dewastacją i nie podają każdemu lokalizacji sfotografowanego miejsca na tzw. “tacy”.

14. Zwiedzanie nawiedzonych miejsc 

Zdjęcie. Pałac. Hobby dla odważnych

Mnie to osobiście ciarki przechodzą, na myśl o takim wypadzie. Istnieją jednak osoby, które to naprawdę kręci. Hobby z pewnością dla odważnych, których kręcą miejsca owiane mroczną legendą.

Zobacz też inne listy:

90+ pomysłów na hobby sportowe
15+ pomysłów na hobby dla zapracowanych

15. Rooftopping

Kolejne niebezpiecznie hobby dla odważnych, rooftopping – fotografowanie drapaczy chmur z ich dachów. Co wiąże się często ze wspinaczką, dużym ryzykiem upadku, a tym sposobem i śmierci.

Beata Pawłowska
znajdzsobiehobby@gmail.com