15 pomysłów na hobby dla osób dbających o zdrowie lub środowisko

15 pomysłów na hobby dla osób dbających o zdrowie lub środowisko

Pomysły na hobby dla ludzi dla których liczy się zdrowie, a także dla tych, którzy szanują naturę lub chcą być bardziej eko.

W pogoni za karierą i pieniędzmi często zapominamy o środowisku i o samych sobie. Jemy byle co, produkujemy śmieci, ignorujemy otaczający nas świat. Może jednak warto się zatrzymać i zainteresować się środowiskiem, bo przecież jesteśmy z nim nieodłącznie powiązani. Druga sprawa, czy chcemy, aby my sami albo nasi potomkowie żyli w świecie rodem z filmów science fiction? Żyć w śmierdzącym, szarym i brudnym środowisku? W świecie pozbawionym zieleni.

Kwestia kolejna to nasze zdrowie i jedzenia byle czego. Wiele produktów jak wiemy jest nafaszerowane chemią, aż strach pomyśleć, czy nie zwróci się nam to na starość albo nawet wcześniej jakąś chorobą. To przykre, że dopuszcza się tyle nafaszerowanych e produktów do sprzedaży. Nie będę tu mówić o rtęci w rybach i innych kwestiach.

Wiem, że są osoby, które w tym momencie będą krzyczeć, że lepiej nic nie jeść, ale są rozwiązania i metody, żeby odżywiać się zdrowiej. Zmiana stylu odżywiania to poważne wyzwanie, ponieważ sama z tym się mierze. Wiem, że ciężko jest przejść na zdrowe produkty, inne smaki i dochodzi tu, także kwestia gotowania. Trzeba polubić się z kuchnią i gotowaniem.

Tak, więc do sedna, dziś pomysły hobby związane z środowiskiem, jak i zdrowym, ekologicznym stylem życia. Jeśli macie jakieś inne pomysły na hobby związane z ekologią czy zdrowiem – przesyłajcie je w komentarzu, a jak zawsze zostaną dodane w selekcji: pomysły od czytelników.

Zapraszam do czytania.

Lista hobby zdrowie/środowisko:

1. Zdrowe odżywianie

Zdjęcie. Zdrowe odżywianie

To nie tylko dieta z niską zawartością tłuszczu, bez wieprzowiny, słodyczy i białego pieczywa. To sposób na życie, a zarazem krok w dobrą stronę. Spożywanie odpowiednio skomponowanych posiłków pozwala nam nie tylko uniknąć wielu nieprzyjemnych objawów chorobowych, ale często umożliwia wyeliminowanie wielu schorzeń, które mogą pojawić się za 5, 10, czy 20 lat.

2. Zielarstwo

Zdjęcie. Zielarstwo. Herbata z rumiankiem.

W wielkim skrócie znanie się na roślinach, ich uprawie, suszeniu, itd. oraz ich właściwościach.

3. Domowe alkohole (+18)

Zdjęcie. Domowe alkohole.

… czyli wina, piwa, nalewki. Domowy alkohol, może przy okazji okazać się świetnym pomysłem na prezent. Można „wyczarować” też smaki alkoholi, których próżno szukać na sklepowych półkach.

4. Wytwarzanie naturalnych kosmetyków

Zdjęcie. Naturalne kosmetyki.

Sposób na poszerzenie swojej wiedzy i szansa na rozwój zdolności manualnych. W końcu nie każdy potrafi np. z zwykłej szarej kostki mydła stworzyć coś wyjątkowego, można robić perfumy i nie tylko.

5. Wytwarzanie i używanie naturalnych środków czystości

Zdjęcie. Naturalne środki dezynfekujące.

Jak wiadomo im mniej chemii używamy tym lepiej dla naszego zdrowia.

6. Przygotowanie domowych przetworów

Zdjęcie. Przetwory

Jak dla mnie bardzo przydatne hobby, którego rezultaty możemy wykorzystać, gdy nie mamy za dużo czasu, albo gdy chcemy zdrowo się odżywiać. Zaletą jest to, że jemy też zdrowo, a przede wszystkim wiemy co jemy, niż w przypadku gotowych produktów ze sklepu pełnych konserwantów.

7. Gotowanie/pieczenie

Zdjęcie. Pieczenie. hobby zdrowie

Nie ma nic lepszego i zdrowszego od domowego posiłku. Przepisów, książek na temat gotowania/pieczenia jest wiele. Jak dla mnie w kwestii kuchni można się wiele nauczyć. Kuchnia wymaga też zaangażowania, cierpliwości, a często i kreatywności. Jest to także opcja dla zapracowanych, którzy po pracy i tak gotują, bo nie lubią stołować się na mieście, nie trzeba tworzyć wymyślnych dań, aby pokochać gotowanie.

8. Upcycling

Zdjęcie. Upcycling. Kwiaty z butelek. hobby zdrowie

Tworzenie rzeczy z odpadów, coś dla szanujących środowisko i dbających o ekologie. Upcycling pozwala zmniejszyć ilość odpadów, a także możemy tworzyć z produktów o niższej wartości w zasadzie surowców, produkty o wyżej wartości.

9. Ogrodnictwo / Sadownictwo

Zajęcie dla tych, którzy szukają spokoju i nie potrzebują zastrzyków adrenaliny. Ogrodnictwo uczy kreatywności, myślenia i planowania. Zajmując się ogrodem dba się o zdrowie fizyczne i psychiczne. Jeśli nie mamy do dyspozycji ogrodu/działki, zawsze możemy urządzić zielony zakątek na balkonie lub parapecie.

Zdjęcie. Ogrodnictwo. Japoński ogród. hobby zdrowie

Zdjęcie. Sad. hobby zdrowie

10. Sport

Jako, że sport to zdrowie, dodaje go do również do tej listy, w końcu ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Więcej o pasjach związanych ze sportem, możesz przeczytać tutaj: pomysły na hobby sportowe.

Zdjęcie. Sport. hobby zdrowie

11. Bonsai

Kształtowanie drzewek bonsai.

12. Ogrodnictwo partyzanckie

Prowadzenie prac ogrodniczych na terenach do których ogrodnik nie ma praw własności, a dokładniej na terenach zaniedbanych lub porzuconych. Tereny czyści się i obsiewa roślinami. Część tych działań ze względu na brak umocowań prawnych jest prowadzonych w nocy i okryta tajemnicą.

13. Kokadama

Wiszące ogrody. Nie ma tu doniczek, a roślina rośnie w kuli z mchu.

14. Las w słoiku

15. Hodowla roślin drapieżnych

hobby zdrowie i środowisko

Beata Pawłowska
znajdzsobiehobby@gmail.com