Pomysły na hobby dla ludzi dla których liczy się zdrowie, a także dla tych, którzy szanują naturę lub chcą być bardziej eko.

W pogoni za karierą i pieniędzmi często zapominamy o środowisku i o samych sobie. Jemy byle co, produkujemy śmieci, ignorujemy otaczający nas świat. Może jednak warto się zatrzymać i zainteresować się środowiskiem, bo przecież jesteśmy z nim nieodłącznie powiązani. Druga sprawa, czy chcemy, aby my sami albo nasi potomkowie żyli w świecie rodem z filmów science fiction? Żyć w śmierdzącym, szarym i brudnym środowisku? W świecie pozbawionym zieleni.

Kwestia kolejna to nasze zdrowie i jedzenia byle czego. Wiele produktów, jak wiemy jest nafaszerowane chemią, aż strach pomyśleć, czy nie zwróci się nam to na starość albo nawet wcześniej jakąś chorobą. To przykre, że dopuszcza się tyle nafaszerowanych e produktów do sprzedaży. Nie będę tu mówić o rtęci w rybach i innych kwestiach.

Wiem, że są osoby, które w tym momencie będą krzyczeć, że lepiej nic nie jeść, ale są rozwiązania i metody, żeby odżywiać się zdrowiej. Zmiana stylu odżywiania to poważne wyzwanie, ponieważ sama z tym się mierze. Wiem, że ciężko jest przejść na zdrowe produkty, inne smaki i dochodzi tu, także kwestia gotowania. Trzeba polubić się z kuchnią i gotowaniem.

Tak, więc do sedna, dziś pomysły hobby związane ze środowiskiem, jak i zdrowym, ekologicznym stylem życia.


LISTA POMYSŁÓW NA HOBBY
DBAJĄCYCH O ZDROWIE I ŚRODOWISKO


1. Zdrowe odżywianie

Zdjęcie. Hobby - Zdrowie - Odżywianie. Truskawka

To nie tylko dieta z niską zawartością tłuszczu, bez wieprzowiny, słodyczy i białego pieczywa. To sposób na życie, a zarazem krok w dobrą stronę. Spożywanie odpowiednio skomponowanych posiłków pozwala nam nie tylko uniknąć wielu nieprzyjemnych objawów chorobowych, ale często umożliwia wyeliminowanie wielu schorzeń, które mogą pojawić się za 5, 10, czy 20 lat.

2. Zielarstwo

W wielkim skrócie znanie się na roślinach, ich uprawie, suszeniu, itd. oraz ich właściwościach.

Zdjęcie. Hobby - Zdrowie - Zielarstwo

3. Domowe alkohole (+18)

… czyli wina, piwa, nalewki. Domowy alkohol, może przy okazji okazać się świetnym pomysłem na prezent. Można „wyczarować” też smaki alkoholi, których próżno szukać na sklepowych półkach.

Zdjęcie. Hobby - Zdrowie - Domowe Alkohole

4. Wytwarzanie naturalnych kosmetyków

Sposób na poszerzenie swojej wiedzy i szansa na rozwój zdolności manualnych. W końcu, nie każdy potrafi np. ze zwykłej szarej kostki mydła stworzyć coś wyjątkowego, można robić perfumy i nie tylko.

Zdjęcie. Hobby - Zdrowie - Naturalne Kosmetyki

5. Wytwarzanie i używanie naturalnych środków czystości

Jak wiadomo im mniej chemii używamy tym lepiej dla naszego zdrowia.

Zdjęcie. Hobby - Zdrowie - Sprzątanie

6. Przygotowanie domowych przetworów

Jak dla mnie bardzo przydatne hobby, którego rezultaty możemy wykorzystać, gdy nie mamy za dużo czasu, albo gdy chcemy zdrowo się odżywiać. Zaletą jest to, że jemy też zdrowo, a przede wszystkim wiemy, co jemy, niż w przypadku gotowych produktów ze sklepu pełnych konserwantów.

Zdjęcie. Hobby - Zdrowie - Przetwory (Ogórki)

7. Gotowanie/pieczenie

Nie ma nic lepszego i zdrowszego od domowego posiłku. Przepisów, książek na temat gotowania/pieczenia jest wiele. Jak dla mnie w kwestii kuchni można się wiele nauczyć. Kuchnia wymaga też zaangażowania, cierpliwości, a często i kreatywności. Jest to także opcja dla zapracowanych, którzy po pracy i tak gotują, bo nie lubią stołować się na mieście, nie trzeba tworzyć wymyślnych dań, aby pokochać gotowanie.

Zdjęcie. Hobby - Zdrowie - Kuchnia

8. Upcycling

Tworzenie rzeczy z odpadów, coś dla szanujących środowisko i dbających o ekologie. Upcycling pozwala zmniejszyć ilość odpadów, a także możemy tworzyć z produktów o niższej wartości w zasadzie surowców, produkty o wyżej wartości.

Zdjęcie. Hobby - Zdrowie - Upcycling

9. Ogrodnictwo / Sadownictwo

Zajęcie dla tych, którzy szukają spokoju i nie potrzebują zastrzyków adrenaliny. Ogrodnictwo uczy kreatywności, myślenia i planowania. Zajmując się ogrodem, dba się o zdrowie fizyczne i psychiczne. Jeśli nie mamy do dyspozycji ogrodu/działki, zawsze możemy urządzić zielony zakątek na balkonie lub parapecie.

Zdjęcie. Hobby - Zdrowie - Ogrodnictwo (2)

10. Sport

Jako, że sport to zdrowie, dodaje go do również do tej listy, w końcu ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Więcej o pasjach związanych ze sportem, możesz przeczytać tutaj: pomysły na hobby sportowe.

Zdjęcie. Hobby - Zdrowie - Sport

11. Bonsai

Kształtowanie drzewek bonsai.

Zdjęcie. Hobby - Zdrowie - Bonsai

12. Ogrodnictwo partyzanckie

Prowadzenie prac ogrodniczych na terenach do których ogrodnik nie ma praw własności, a dokładniej na terenach zaniedbanych lub porzuconych. Tereny czyści się i obsiewa roślinami. Część tych działań ze względu na brak umocowań prawnych jest prowadzonych w nocy i okryta tajemnicą.

13. Kokadama

Wiszące ogrody. Nie ma tu doniczek, a roślina rośnie w kuli z mchu.

14. Las w słoiku

Zdjęcie. Hobby - Zdrowie - Las W Słoiku - 2

15. Hodowla roślin drapieżnych

Zdjęcie. Hobby - Zdrowie - Hodowla Roślin Drapieżnych. Rosiczki

16. Medytacja

Medytacja to hobby, dzięki któremu możemy znacznie obniżyć poziom stresu, wzmocnić samokontrolę i dyscyplinę. Medytowanie pomaga uporządkować myślenie, dzięki czemu człowiek jest bardziej efektywny.

Hobby nietypowe - Pozostałe medytacja


INNE POMYSŁY NA HOBBY DLA: ODWAŻNYCHKREATYWNYCH , MIŁOŚNIKÓW ZWIERZĄT