16 pomysłów na hobby dla zapracowanych

16 pomysłów na hobby dla zapracowanych

Hobby dla zapracowanych? Czy w ogóle istnieją takie hobby?  Myślę, że tak. Dziś kilka pomysłów na hobby w międzyczasie dla ludzi, czyli coś dla ludzi, którzy mają mało czasu.

Hobby, w tej kategorii to zajęcia np.:
– … które możemy wykonywać podczas innych czynności np. słuchać muzyki i jeść śniadanie/biegać, itp.
– dodatkowe, na które nie musimy poświęcać zbyt wiele czasu, w sumie wystarczy kilka minut dziennie, a nawet nie zawsze np. kolekcjonerstwo
– ogólnie przydatne i pożyteczne np. sprzątanie

Jak pod każdą listą mile widziane są wasze pomysły. Piszcie śmiało je w komentarzach, a dodam je do pomysłów od czytelników, jak następne. W końcu to może wasz pomysł przypaść komuś do gustu i stać się, także jego pasją.

Tak, więc lista pomysłów na hobby dla zapracowanych:

1. Czytanie

Zdjęcie: Czytanie

Proste i tanie hobby, możemy czytać artykuły w sieci, gazety, e-booki, książki. Czytać możemy w miedzy czasie np. przy śniadaniu, w drodze do pracy (o ile nie jesteśmy kierowcami np. w pociągu) albo w czasie wolnym, proste i niedrogie hobby dla każdego, a z pewnością hobby dla zapracowanych.

2. Pisanie

Zdjęcie. Pisanie. Hobby dla zapracowanych

Można pisać wiersze, bloga, artykuły, książkę, nie musisz siedzieć godzinami, wystarczy kilka minut dziennie, aby sklecić kilka zdań.

3. Słuchanie muzyki/audioboków

Zdjęcie. Słuchanie muzyki. Hobby dla zapracowanych

Słuchać można prawie wszędzie, można też łączyć przyjemne z pożytecznym i uczyć się np. języka obcego.

4. Śpiewanie

Jeśli lubisz śpiewać to śpiewaj nawet jeśli nie zrobisz w tym kariery. Możesz śpiewać pod prysznicem, pójść ze znajomymi na karaoke czy też śpiewać bliskim.

Zdjęcie. Śpiewanie

5. Fotografowanie

Możesz zacząć nawet od aparatu w telefonie, ile to czasu zrobić zdjęcie. Jeśli cie to wkręci, to istnieje wiele dróg, żeby rozwijać się w tym kierunku. Jest to jedno z tych hobby, które uczy dostrzegać piękno tam gdzie na co dzień zwykle go nie dostrzegamy, w zasadzie nie zauważamy i z pewnością o nim z czasem napisze coś więcej.

Zdjecie. Fotografowanie

6. Gotowanie/pieczenie

Skoro codziennie musimy zrobić coś do jedzenia, to zawsze można spróbować to polubić. Istnieje wiele książek/blogów o gotowaniu, pieczeniu i kuchni. Tak, więc można poznawać kuchnie całego świata. Dla lubiących naukę, istnieje też takie cudo jak kuchnia molekularna zwana kuchnią kreatywną – jest to rodzaj kuchni wykorzystującą właśnie wiedzę naukową do gotowania niecodziennymi metodami, jak dla w tej kuchnia jest jakaś „magia”.

Zdjęcie. Gotowanie

7. Parzenie herbaty/kawy/ziół

Nie każdy potrafi profesjonalnie parzyć herbatę, kawę, zioła. Niektórzy potrafią dopierać je nawet pod posiłek. Jeśli marzysz o wypiciu idealnego napoju, to dlaczego by nie tworzyć go samemu – może przyrządzanie idealnego napoju to coś dla ciebie.

Zdjęcie. Parzenie ziół

8. Granie w gry komputer/smartphone

Niektóre gry uczą strategicznego myślenia, są też takie zmuszające do wyjścia na dwór, ale z grami jak dla mnie trzeba uważać, bo łatwo można niezdrowo się uzależnić. Jak dla mnie, dla zdrowia lepiej czasem odejść od komputera czy innego urządzenia, ale pograć chwile dla relaksu, czy odstresowania czemu nie.

Zdjęcie. Granie w gry

9. Kolorowanki dla dzieci/dorosłych

Podobno mają działanie antystresowe i relaksujące. Obrazki do kolorowania można drukować z internetu, w samym obrazkach google images znalazłam ich wiele. Opcja nie dla mnie, ale może komuś was się spodoba.

Zdjęcie. Kolorowanki

10. Spacerowanie

Coś na świeżym powietrzu i dla zdrowia, a jeśli masz psa zabierz go też ze sobą. Niektórzy wyprowadzają nawet chomiki, ja jednak nie polecam wyprowadzania takich małych zwierzątek na smyczach, bo istnieje zagrożenie, że kot czy ptak może je jednak zaatakować.

Zdjęcie. Spacer. hobby dla zapracowanych

11. Kolekcjonerstwo

Jak dla mnie to dodatkowe hobby, możemy zbierać praktycznie wszystko np. znaczki, monety, kapsle, itd. Wydaje mi się, że to hobby nie wymaga nie wiadomo ile czasu i może się sprawdzić w przypadku kogoś kto jest zapracowany.

Co można kolekcjonować? Podam kilka przykładów: antyki, skamieliny, kamienie, pocztówki, książki, płyty, samochodziki, filiżanki, kapelusze, płyty, okulary, muszelki, karty, znaczki, zabawki, gry, monety, minerały, kapsle, rzeczy związane z jakimś wydarzeniem/postacią/marką. Niektórzy posiadają bardzo nietypowe kolekcje np. pachołków drogowych, anten satelitarnych, kluczy francuskich, także jak widać pomysłów na kolekcje jest wiele, w sumie co komu przyjdzie do głowy, a jakbym miała wszystkie wypisać zajęłoby mi to wieczność.

 hobby dla zapracowanych. kolekcjonerstwo

12. Biwakowanie/grillowanie

Opcja na weekend, a jednocześnie możliwość spędzania czasu z bliskimi/znajomymi.

Zdjęcie. Biwak hobby dla zapracowanych

13. Sprzątanie

Dodaje, bo znam osoby, które uwielbiają sprzątać. Niektórzy potrafią uczynić z sprzątania zabawę, tworzą naturalne środki czystości, a sprzątanie dla nich to sama przyjemność. W sumie im mniej chemii w życiu tym lepiej! Także polecam dla stawiających na naturę i zdrowie. Sprzątanie podobno można polubić.

Zdjęcie. Sprzątanie. hobby dla zapracowanych

14. Zdrowe odżywianie

Możemy gotować zdrowe posiłki, kupować produkty bez chemii, zdobywać wiedzę w tym zakresie, w końcu zdrowie jest bezcenne.

Zdjęcie. Zdrowe odżywianie - hobby dla zapracowanych

15. Sport

Może jakiś sport? Kilka minut dla zdrowia. Możesz na przykład: dojeżdżać do pracy rowerem albo gimnastykować się przed telewizorem.

Inne pomysły związane ze sportem? Zobacz: pomysły na hobby sportowe

Pomysły czytelników:

16. Hodowla kaktusów

Ten pomysł podsunął mi mój zapracowany znajomy, którego przy okazji pozdrawiam.

Może cie zainteresuje: Hobby dla osób dbających o zdrowie i środowisko

Beata Pawłowska
znajdzsobiehobby@gmail.com