Hobby dla zapracowanych? Czy w ogóle istnieją takie hobby?  Myślę, że tak.

Dziś kilka pomysłów na hobby w międzyczasie dla ludzi, czyli coś dla ludzi, którzy mają mało czasu.

Hobby, w tej kategorii określiłabym w trzech typach:
– … takie, które możemy wykonywać podczas innych czynności np. słuchać muzyki i jeść śniadanie/biegać itp.
– dodatkowe, na które nie musimy poświęcać zbyt wiele czasu, w sumie wystarczy kilka minut dziennie, a nawet nie zawsze np. kolekcjonerstwo
– ogólnie przydatne i pożyteczne, to co i tak robi się zazwyczaj, ale można to polubić np. sprzątanie, gotowanie…

Jak pod każdą listą mile widziane są wasze pomysły. Jeśli macie pomysły na hobby dla zapracowanych,  dajcie o tym znać w komentarzu. Wasze pomysły zostaną dodane jako następne i oznaczone gwiazdką, a o dodaniu dam znać w odpowiedzi na wasz komentarz lub wiadomość. W końcu nie tylko moje, jak i wasze mogą przypaść komuś do gustu i stać się, także pasją dla innych osób.

Lista pomysłów na hobby dla zapracowanych:

1. Czytanie

Proste i tanie hobby. Możemy czytać artykuły w sieci, gazety, e-booki, książki. Czytać, możemy w międzyczasie np. przy śniadaniu, w drodze do pracy (o ile nie jesteśmy kierowcami! np. w pociągu) albo w czasie wolnym. Czytanie to z pewnością bardzo proste i niedrogie hobby dla każdego, a z pewnością hobby dla zapracowanych.

Fot. Czytanie

2. Pisanie

Można pisać wiersze, bloga, artykuły, historie, nie musisz siedzieć godzinami, wystarczy kilka minut dziennie, aby sklecić kilka zdań.

Fot. Pisanie.

3. Słuchanie muzyki/audiobooków

Słuchać można prawie wszędzie, można też łączyć przyjemne z pożytecznym i uczyć się np. języka obcego czy spacerować.

Fot. Słuchanie

4. Śpiewanie

Jeśli lubisz śpiewać to śpiewaj nawet jeśli nie zrobisz w tym kariery. Możesz śpiewać pod prysznicem, pójść ze znajomymi na karaoke czy też śpiewać bliskim.

Fot. Śpiewanie

5. Fotografowanie

Możesz zacząć nawet od aparatu w telefonie. Jeśli cie to wkręci, to istnieje wiele dróg, żeby rozwijać się w tym kierunku. Jest to jedno z tych hobby, które uczy dostrzegać piękno tam, gdzie na co dzień go nie dostrzegamy.

Fot. Fotografowanie

6. Gotowanie/pieczenie

Skoro codziennie musimy zrobić coś do jedzenia, to zawsze można spróbować to polubić. Istnieje wiele książek/blogów o gotowaniu, pieczeniu i kuchni. Tak, więc można poznawać kuchnie całego świata.

Lubiący naukę mogą zainteresować się niezwykłą kuchnią molekularną zwana kuchnią kreatywną – jest to rodzaj kuchni wykorzystującą właśnie wiedzę naukową do gotowania niecodziennymi metodami.

Jak dla w tej kuchni jest jakaś „magia”.

Fot. Pieczenie. Gotowanie.

7. Parzenie herbaty/kawy/ziół

Nie każdy potrafi profesjonalnie parzyć herbatę, kawę, zioła. Jeśli marzysz o wypiciu idealnego napoju, to dlaczego by nie tworzyć go samemu – może przyrządzanie idealnej herbaty to coś dla ciebie.

Fot. Parzenie herbaty

8. Granie w gry komputer/smartphone/konsola

Niektóre gry uczą strategicznego myślenia, są też takie zmuszające nas do wyjścia na dwór, ale z grami jak dla mnie trzeba uważać, bo łatwo można niezdrowo się uzależnić. Jak dla mnie, dla zdrowia lepiej czasem odejść od komputera czy innego urządzenia, ale pograć chwile dla relaksu, czy odstresowania czemu nie.

Fot. Granie w gry

9. Kolorowanki dla dzieci/dorosłych

Podobno mają działanie antystresowe i relaksujące. Obrazki do kolorowania można drukować z internetu, w samym obrazkach google images znalazłam ich wiele. Opcja nie dla mnie, ale może komuś was się spodoba.

Fot. Kolorowanki

10. Spacerowanie

Coś na świeżym powietrzu i dla zdrowia. Na spacer można iść samemu albo z rodziną, a jeśli mamy psa nie zapominajmy i o nim. Niektórzy wyprowadzają nawet chomiki, ja jednak nie polecam wyprowadzania takich małych zwierzątek na smyczach, bo istnieje zagrożenie, że kot czy ptak może je instynktownie zaatakować i może to się źle skończyć.

Zdjęcie. Rodzina. Spacerowanie

11. Kolekcjonerstwo

Możemy zbierać praktycznie wszystko i w przypadku tego hobby ilu ludzi, tyle pomysłów.

Co można kolekcjonować? Podam kilka przykładów: antyki, skamieliny, kamienie, pocztówki, książki, płyty, samochodziki, filiżanki, kapelusze, okulary, muszelki, karty, znaczki, zabawki, gry, monety, minerały, kapsle, rzeczy związane z jakimś wydarzeniem/postacią/marką. Niektórzy posiadają bardzo nietypowe kolekcje np. pachołków drogowych, anten satelitarnych, kluczy francuskich, także co komu przyjdzie do głowy.

Fot. Kolekcjonerstwo

12. Biwakowanie/grillowanie

Opcja na weekend, a jednocześnie możliwość spędzania czasu z bliskimi/znajomymi.

Fot. Biwak - grill

13. Sprzątanie

Dodaje, bo znam osoby, które uwielbiają sprzątać. Niektórzy potrafią uczynić z sprzątania zabawę, tworzą naturalne środki czystości, a sprzątanie dla nich to sama przyjemność. W sumie im mniej chemii w życiu tym lepiej! Także polecam dla stawiających na naturę i zdrowie. Sprzątanie podobno można polubić.

Fot. Sprzątanie - mop

14. Zdrowe odżywianie

Możemy gotować zdrowe posiłki, kupować produkty bez chemii, zdobywać wiedzę w tym zakresie, w końcu zdrowie jest bezcenne.

Fot. Zdrowe odżywianie. Hobby dla zapracowanych.

15. Sport

Kilka minut dla zdrowia. Możesz na przykład: dojeżdżać do pracy rowerem albo gimnastykować się przed telewizorem.

Jeśli jednak masz więcej czasu i szukasz konkretnych dyscyplin, zajrzyj tutaj: pomysły na hobby sportowe. Niestety, niektóre dyscypliny są trudno dostępne w Polsce – na co nic nie poradzę, ale myślę, że w tych ponad 100 propozycjach można znaleźć coś dla siebie.

Fot. Sport. Rowerzyści. Hobby dla zapracowanych.

16. Hodowla kaktusów lub innych roślin *

Ten pomysł podsunął mi mój zapracowany kolega Kamil, którego przy okazji pozdrawiam.

Fot. Kaktusy. Hobby dla zapracowanych.

17. Szybka nauka

O sposobach na szybką naukę dowiedziałem się po ukończeniu szkoły. Jeśli zajrzałeś tu i uczysz, mam nadzieje, że wspomnisz coś na ten temat swoim uczniom. W tym temacie możemy zdobywać wiedzę z zakresu szybkiego czytania, notowania, zapamiętywania długoterminowego zamiast zakuć-zaliczyć-zapomnieć. Wiedza o szybkiej nauce pewnie i tak się przyda, nie tylko w będąc uczniem. Na ćwiczenie się w tym zakresie warto znaleźć kilka minut dziennie. Mistrzowie w tym zakresie potrafią np. zapamiętywać wielocyfrowe liczby, liczyć w pamięci, przeczytać kilka-kilkanaście książek w czasie, gdy przecięty czytelnik przeczyta zaledwie jedną.

18. Spotting*

Spotting to hobby polegające między innymi na fotografowaniu lub obserwowaniu obiektów związanych z komunikacją. Nie musimy przesiadywać cały dniami w miejscu obserwacji, możemy jak zasugerował Adam po prostu przejść się obok obiektu obserwacji, idąc na spacer czy wracając z pracy i pstrykać zdjęcia.

Zdjęcie. Spotting. Hobby dla zapracowanych.

Ze względu na obiekt zainteresowania, wyróżnia się takie hobby jak:

  • Trainspotting – obserwowanie pociągów
  • Car spotting – obserwowanie samochodów
  • Planespotting – obserwowanie samolotów i lotnisk
  • Bus spotting – obserwowanie autobusów jednej korporacji
  • Tubespotting – obserwowanie kolejek metra wjeżdżających i opuszczających stacje
  • Spotting 112 – obserwowanie pojazdów ratunkowych

19. Zostań Lokalnym Przewodnikiem z Google

Odwiedzasz wiele miejsc? Możesz dzielić się swoimi opiniami o nich.

Z własnego doświadczenia, mogę powiedzieć, że dodawanie opinii, miejsc do Map Google nie zajmuje wiele czasu i z pewnością może sprawdzić się jako dodatkowe hobby dla zapracowanych.

Hobby nietypowe - Zostań lokalnym przewodnikiem. Hobby dla zapracowanych.

Jak zacząć? Aby zostać lokalnym przewodnikiem trzeba  zarejestrować się w programie tutaj, mieć ukończone 18 lat i aktywne konto Google. Potem można już wyszukać miejsca, które się odwiedziło. Dodawać oceny i pisać jak najlepiej szczegółowe opinie. Do opinii można dodawać też zdjęcia, ale mogą być to zdjęcia wyłącznie własnego autorstwa.

W przypadku dodawania nowych miejsc do map Google, które są najbardziej punktowane, należy nie tylko dodać nazwę i wybrać odpowiednią kategorię, ale jak dla mnie warto najpierw zrobić zdjęcie miejsca, żeby dodać je w załączniku i przesłać je także, w zgłoszeniu.  Z doświadczenia wiem, że takie zgłoszenia są szybciej dodawane, bo pokazujesz, że coś co zgłaszasz istnieje naprawdę.

Jako lokalny przewodnik musisz przestrzegać też pewnych zasad, w przypadku nieprzestrzegania ich możesz zostać wykluczony ze społeczności.

Tu znajdują się zasady o których mówię i z którymi należy się zapoznać:

https://maps.google.com/localguides/rules

20. Komiksy

Hobby nietypowe - Pozostałe Komiksy

Od czego zacząć przygodę z komiksami. Najprościej mówiąc od pożyczenia lub kupienia pierwszego komiksu. Można czytać komiksy z superbohaterami lub bez nich, niektórzy nawet polecają zaczęcie od tych drugich, żeby zrozumieć, czym jest komiks. Komiksy to hobby nie tylko dla młodych, bowiem istnieje wiele historii przeznaczonych głównie dla dorosłych, a różnorodność gatunkowa sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Komiksy można nie tylko czytać, ale też kolekcjonować. 

21. Słuchanie muzyki  lub oglądanie filmów w określonym gatunku

Zdjęcie. Słuchanie muzyki w określony gatunku. Hobby dla zapracowanych.

Tu nie będę zbytnio się rozpisywać. Najpopularniejsze gatunki muzyczne jak dla mnie to: techno, rock, metal, disco, dance, reggae, muzyka klasyczna, rap i pop. Popularnych gatunków muzycznych i tych mniej popularnych jest o wiele więcej, bowiem w sama Wikipedia sugeruje, aż około 250 pozycji. Jeśli chcielibyśmy posłuchać każdego typu muzyki, jeden typ jeden dzień, mamy wyzwanie na około 250 dni.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_gatunków_muzycznych

W przypadku gatunków filmowych najpopularniejsze: komedia, horror, thriller, dokument, akcja, science-fiction i fantasty. W Wikipedii pod hasłem “gatunki filmowe” mamy, aż 123 pozycje.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Gatunki_filmowe

22. Kolejnictwo*

Fot. Kolejnictwo. Hobby dla zapracowanych

23. Postcrossing

Postcrossing polega na wymienianiu się pocztówkami. Istnieje nawet strona postcrossing.com, a w zasadzie jest to projekt ułatwiający uprawianie tego hobby, dzięki, któremu można wymieniać się pocztówkami z ludźmi z całego świata.

Zdjęcie. Hobby nietypowe - Pozostałe postcrossing


Może cie zainteresują inspiracje na hobby:
dla miłośników zwierząt rozrywkowe ,  kreatywne hobby


* pomysł od czytelnika