63 pozostałe pomysły na hobby

63 pozostałe pomysły na hobby

Dziś artykuł, w którym zamieszczę inne pomysły na hobby. Są to pomysły, które nie mają jeszcze odpowiednich kategorii.

Znajdzie tu hobby nie pasujące do poprzednich list i takie, które są dziwne albo nietypowe. Jeśli macie pomysły na kolejne, śmiało piszcie, każde “dziwactwo” lub coś nie pasującego gdzie indziej jest tu mile widziane 😉

Zapraszam do zapoznania się z listą.

Tak więc pozostałe pomysły na hobby:

1. Anime i manga

2. Bicie rekordów Guinnessa

Do pokonania jest wiele rekordów, co rocznie wydawany jest też informator Księga Rekordów Guinnessa firmy Guinness. Za pokonanie rekordów nie ma nagród, więc nie można na tym hobby zarobić. Przy biciu rekordów jedyną nagrodą jest własna satysfakcja, prestiż i uznanie międzynarodowe.

3. Budowanie cewek tesli 

4. Budowanie statków w butelkach

5. Conlanging 

Conlanging po polsku językotwórstwo, są to sztuczne języki, współcześnie wykorzystywane często na potrzeby przemysłu filmowego np.: język klingoński („Star Trek”), mowa Na’avi ( „Avatar”) oraz Dokhraki („Gra o Tron”) i wiele więcej.

Zdjęcie. Awatar

Języków ze świata science-fiction można też się uczyć, najpopularniejszy jest klingoński w USA ma tysiące miłośników, a podobno aż trzydzieści osób na świecie posługuje się nim biegle. Klingoński cieszy się na tyle dużą popularnością, że na stronach sławnego serwisu Youtube można znaleźć wiersze prezentowane w tymże języku.

6. Coaching i mentoring

Trenujesz, wspierasz i pomagasz innym się rozwijać.

Zdjęcie. Pozostałe hobby. Coaching

7. Czytanie z dłoni

8. Debatowanie

9. Degustacje alkoholi (+18)

Degustacja alkoholi niewiele ma wspólnego z jego piciem. Do jej przeprowadzenia niezbędne jest posiadanie niesamowicie wyczulonych zmysłów, a także ogromna wiedza. Zawodowcy potrafią odgadnąć rocznik danego trunku, region z którego pochodzi, a nawet określić szczep winogron i glebę na której wyrosły.

Zdjęcie. Degustacja

Degustacja przebiega w kilku etapach. W pierwszym etapie ocenia się walory wizualne takie jak: barwa trunku, przejrzystość, konsystencja. Ocenia się też płynność napoju i sposób osiadania na szkle.  Drugi etap to degustacja zapachowa. Tu ocenie podlega zapach i ogólne wrażenie jakie wywołuje trunek. W ostatni etapie opinii podlega smak alkoholu, w tym celu bierze się łyk alkoholu i rozprowadza tak, aby cała jama ustna miała z nim kontakt, żeby wyczuć wszystkie walory danego trunku. Degustacja kończy się przełknięciem lub wypluciem trunku do pojemnika.

Aby zostać zawodowym testerem, trzeba przejść specjalne testy, gdzie sprawdzana jest umiejętność rozpoznawania smaków i zapachów. Trzeba znać sposoby kosztowania alkoholi np. jak wąchać, mieszać, czy próbować. Testerów obowiązuje różne zasady, których muszą przestrzegać. Nie jest tak, że ktoś wychodzi z takiej pracy jest pod wpływem. Na koniec pracy sprawdzany jest poziom alkoholu we krwi. Profesjonalny degustator po godzinach pracy nie będzie miał we krwi jednej dziesiątej promila, także może wracać do domu samochodem.

10. Domino

11. Ezoteryka

Są to dziedziny, która obecna nauka odrzuciła. Do dziś są często poddawane krytyce. Wiele czerpią z duchowości i mistycyzmu. Zarzuca się im m.in. brak naukowych podstaw i oderwanie od rzeczywistości. Jednak mimo fali krytyki fanów ezoteryki nie brakuje.

Pasjonaci ezoteryki interesują się: wróżeniem, astrologią, numerologią, właściwościami i mocami kamieni, czakrami, afirmacjami, rytuałami, zaklęciami, talizmanami.

Zdjęcie. Ezoteryka

12. Fantasty

13. Finger sprinter

14. Feng shui

Starożytna praktyka planowania przestrzeni w celu osiągnięcia zgodności ze środowiskiem naturalnym.

Zdjęcie. Pozostałe hobby. Feng shui

15. Grafologia

16. Grillowanie

Grillowanie to nie tylko możliwość przygotowywania smacznego posiłku, ale przede wszystkim przyjemna forma spędzenia wolnego czasu na powietrzu. To znakomita okazja, aby spotkać się z rodziną lub przyjaciółmi. Daje to jednak w pozostałe, bo jednak nie do końca ta tłusta, smaczna kiełbaska podchodzi mi pod zdrowie.

Zdjęcie. Grillowanie kiełbasek

17. Harcerstwo


18. Herpetologia

Jest to dział zoologii badający płazy i gady.

19. Hodowla roślin drapieżnych

Naturalny sposób na owady, a może nie tylko. Co ciekawe w naturze np. większe dzbaneczniki potrafią zjeść mysz, a nawet małego ptaka. Jeśli chciałbyś lub chciałabyś mieć nie typowe roślinki to może to coś dla ciebie.

Zdjęcie. Muchołówki

20. Interesowanie się kulturą jakoś kraju

Można poznawać zwyczaje, historie, tradycje wybranego kraju albo obszaru.

Zdjęcie. Kultura kraju

21. Inwestowanie

Jest to hobby, które wymaga umiejętności planowania, przewidywania oraz obserwacji. Na początku nie musisz aktywnie inwestować kapitału, ja osobiście ci to odradzam. Jak dal mnie to głupota, żeby nie mając jakiejkolwiek wiedzy inwestować w cokolwiek i na dzień dobry stracić wszystkie oszczędności. Moim zdaniem lepiej zacząć od obserwacji rynku, zdobywania wiedzy, niż od bezmyślnego ryzykowania gotówki w ciemno.

Zdjęcie. Inwestowanie

22. Kapsuły czasowe

Robienie kapsuł czasu i ich zakopywanie, by za wiele lat je odkopać.

23. Komiksy

Od czego zacząć przygodę z komiksami. Najprościej mówiąc od pożyczenia lub kupienia pierwszego komiksu. Można czytać komiksy z superbohaterami lub bez nich, niektórzy nawet polecają zaczęcie od tych drugich, żeby zrozumieć czym jest komiks. Komiksy to hobby nie tylko dla młodych, bowiem istnieje wiele historii przeznaczonych głównie dla dorosłych, a różnorodność gatunkowa sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Komiksy można też kolekcjonować.

Zdjęcie. Komiksy
24. Konkursy

Jeśli brać udział w konkursach, najlepiej brać udział w sprawdzonych z wiarygodnych źródeł.

Na pewno nie bierzcie udziału w konkursach, typu “Wyślij złotówkę i wygraj telefon”, “Jesteś 1 milionowym odwiedzających, możesz wygrać …” i nie wierzcie też w e-maile, że coś wygraliście nie grając, to też jest typowe oszustwo, a są osoby, które co dziwne jeszcze się na to nabierają. Za takimi konkursami kryją się oszuści, którzy mają na celu np.: wyłudzenia od was danych, okradniecie waszej karty lub naciągnięcia na koszty.

Z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie próba wygrania konkursu, który jest np. zamieszczony w gazecie, na oficjalnej stronie marki/firmy, na puszcze karmy dla naszego kota, butelce naszego ulubionego napoju i innych tego typu miejscach.

25. Kostki Rubika

26. Kowalstwo

27. Kręcenie ołówkiem

Żonglerka palcami.

28. Kryptozoologia

Kryptozoologia jest kontrowersyjna gałąź zoologii, będąca dziedziną pseudonauki zajmującą się zwierzętami, których istnienie powszechnie jest odrzucane ze względu na brak wiarygodnych, naukowych dowodów. Zwierzęta te występują w podaniach, legendach i mitach. W zasadzie kryptozoologia różni się od zoologii  tym, że uznaje nazywane przez zoologów pseudodowody (tj. niewyraźne zdjęcia, ślady na ziemi, resztki sierści), które są odrzucane przez zoologów jako nie przekonujące. Nie mniej jednak co jakiś czas słychać w mediach o odkrytych  nieznanych gatunkach. Warto dodać, że na naszej planecie jest wiele tysięcy niezbadanych terenów (dno oceanów, lasy, pustynie), toteż łącząc to z nowymi gatunkami, można dojść do wniosku, że jeszcze nie wszystko jest znane i przesądzone. Kto wie, być może kiedyś okaże się, że jakiś kryptyda istnieje naprawdę.

Zdjęcie. Pozostałe hobby. Kryptozoologia29. Kukiełki

30. Magia (sztuczki, iluzja)

Dla osób, które kręci iluzja. Przygodę z iluzją można zacząć od czytania książek o iluzji (dowiedzieć się jak oni to robią), warto też zapisać się na forum dla magików, w końcu będą tam bardziej doświadczone osoby, a sztuczki można na początku  ćwiczyć przed rodziną.

Zdjęcie. Pozostałe hobby. Iluzjonista

31. Medytacja

Medytacja to hobby, dzięki któremu możemy znacznie obniżyć poziom stresu, wzmocnić samokontrolę i dyscyplinę. Medytowanie pomaga uporządkować myślenie, dzięki czemu człowiek jest bardziej efektywny.

Zdjęcie. Pozostałe hobby. Medytacja

32. Nauka

Można interesować się np.: fizyką, biologią, zoologią, gemmologia (nauka o kamieniach szlachetnych), ornitologią (nauka o ptakach), religią, filozofią, technologią, robotyką, astronomią lub jakimkolwiek innym tematem związanym z nauką, trudno mi wymienić wszystkie możliwości, bo jest ich mnóstwo.

33. Latarnie

Wchodzenie na latarnie.

34. Liście

Można założyć własny zielnik.

35. Marketing

Zdjęcie:Hobby w cv (2)

36. Muszelki


37. Naklejki 

38. NLP

Neuroligwistyczne programowanie to technika, która ma na celu modyfikowanie działania swojego umysłu, a w szczególności możliwości wpływania na innych ludzi.

39. Oddawanie krwi

Jest to dobry sposób na pomaganie innym. Oddając krew, można śmiało powiedzieć, że dajemy cząstkę siebie, a co najważniejsze nasza krew może komuś pomóc.

Zdjęcie. Pozostałe hobby. Oddawanie krwi

40. Parki tematyczne


41. Pchle targi

42. Postcrossing

Postcrossing polega na wymienianiu się pocztówkami. Istnieje nawet strona postcrossing.com, a w zasadzie jest to projekt ułatwiający uprawianie tego hobby, dzięki, któremu można wymieniać się pocztówkami z ludźmi z całego świata.

Zdjęcie. Postcrossing

43. Protestowanie

44. Przewidywanie pogody metodą obserwacji przyrody

Są to metody, których używali nasi przodkowie w czasach bez  telewizji oraz Internetu, czyli przewidywanie pogody poprzez obserwacje flory i fauny, słońca, księżyca.

Zdjęcie. Obserwacja pogody45. Psychologia biznesu

Z pewnością coś dla osób, które chcą zrozumieć, w jaki sposób ludzie funkcjonują w świecie organizacji i reklamy. Jest to tematyka dla osób, związanych z marketingiem, reklamą i zarządzaniem.

46. Reinkarnacja

Jest to pogląd, według którego dusza (bądź świadomość) po śmierci ciała może wcielić się w nowy byt fizyczny. Osoby interesujące się reinkarnacją, szukają nie tyle co teorii, ale konkretnych przypadków transmigracji i analizują ewentualnie  okoliczności, w jakich do nich doszło.

Zdjęcie reinkarnacja

47. Rozwój osobisty

Na naukę i rozwój nigdy nie jest za późno.

48. Rusznikarstwo

Aby zostać rusznikarzem i zajmować się bronią, trzeba zdobyć odpowiednie uprawnienia, w innym przypadku takie zajęcie jest nie zgodne z prawem.

49. Rzucanie kamieniami

Rzucanie kamieniami po wodzie na jak najdalszą odległość, czyli puszczanie “kaczuszek”. Są nawet ustanowione rekordy Guinessa właśnie w rzucaniu kamieniem po tafli wody. Na chwile obecną znalazłam informacje, że w 2013 roku, rekord odbić wyniósł 88 razy, a w 2014 Dougie Isaacs osiągnął najdłuższy dystans na odległość 120 m.

50. Słuchanie muzyki  lub oglądanie filmów w określonym gatunku

Tu nie będę zbytnio się rozpisywać. Najpopularniejsze gatunki muzyczne jak dla mnie to: techno, rock, metal, disco, dance, reagge, muzyka klasyczna, rap i pop. Popularnych gatunków muzycznych i tych mniej popularnych jest o wiele więcej, bowiem w samej Wikipedii jest ich, aż około 250 pozycji. Jeśli chcielibyśmy posłuchać każdego typu muzyki, jeden typ jeden dzień, mamy wyzwanie na około 250 dni.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_gatunków_muzycznych

W przypadku gatunków filmowych najpopularniejsze: komedia, horror, thriller, dokument, akcja, science-fiction i fantasty. W Wikipedii pod hasłem gatunki filmowe mamy, aż 123 pozycje.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Gatunki_filmowe

51. Spotting

Spotting to hobby polegające na fotografowaniu lub obserwowaniu obiektów związanych z komunikacją. Osoba uprawiające to hobby nazywana jest spotterem.

Zdjęcie. Spotting

Ze względu na obiekt zainteresowania wyróżnia się takie hobby jak:

  • Car spotting – obserwowanie i fotografowanie samochodów
  • Planespotting – obserwowanie samolotów i lotnisk
  • Trainspotting – obserwowanie pociągów i zapisywanie czasów przyjazdów i numerów
  • Bus spotting – obserwowanie autobusów jednej korporacji
  • Tubespotting – obserwowanie kolejek metra wjeżdżających i opuszczających stacje
  • Spotting 112 – obserwowanie i fotografowanie pojazdów ratunkowych

52. Szybka nauka

O sposobach na szybką naukę dowiedziałem się po ukończeniu szkoły. Wiedza o szybkiej nauce pewnie i tak się przyda, ale naprawdę szkoda, że nie usłyszałam o tym szkole, z pewnością przyśpieszyło by to naukę.

53. Świadome śnienie (Lucid dream) / Oneironautyka

Hobby podczas snu, czemu nie. Jednak należy wiedzieć, że uzyskanie świadomości podczas snów wymaga co nie co pracy w świecie realnym. Istnieje wiele technik uzyskania świadomych snów, nie każda techniką będzie działa na każdego. Na jednego będą działały proste testy rzeczywistości, a ktoś inny będzie musiał spróbować trudniejszych technik.

Podczas świadomego śnienia można doświadczyć niecodziennych emocji i odczuć. Możemy spróbować zrobić coś czego się boimy albo pokonać koszmary. W trakcie uzyskania kontroli, poziom strachu spada, w końcu wiemy, że to sen i możemy się uspokoić, a ten “horror”, który nas gonił można po prostu pogonić. Sama się o tym przekonałam.

W świadomym śnie można nie tylko przeganiać “koszmara”, można robić o wiele więcej wszystko zależy od pomysłowości.

A poniżej, bardzo ciekawa lista pomysłów:
1000 rzeczy, które można robić w świadomym śnie.

Poza tym, jako, że sama korzystałam z wiedzy zawartej na stronie swiadomesnienie.pl, pragnę polecić wam też i całą stronę. Jak dla mnie jedna z najlepszych stron w kategorii: świadomego śnienia. Dowiecie się z niej o technikach i sposobach na uzyskanie świadomych snów i dokładniej o co chodzi z tym świadomym śnieniem, jest to zbiór naprawdę świetnych porad, a pan Artur Wójtowicz wykonał naprawdę kawał świetnej roboty.

Inna bardzo ciekawa strona, którą czytałam w związku z tematem świadomego śnienia i polecam, to jak dla mnie to lucidologia.pl, co mi się w niej podoba? Aspekt naukowo-medyczny. Strona porusza kwestię stanów dysocjacyjnych z pogranicza snu REM i stanu czuwania. Demitologizuje zjawiska uznawane przez niektórych za nadnaturalne, czy paranormalne, które znajdują wytłumaczenie w stanach dysocjacyjnych.

I w sumie to byłyby moje dwie internetowe strony perełki w tym temacie, które polecam i jestem zdania, że interesując się tym tematem naprawdę warto na nie zajrzeć.

Zdjęcie. Świadomy sen54. Tatuowanie


55. Tomahawk

Rzucanie toporem do tarczy, tak samo jak nożem. Jak dla mnie nieco niebezpieczne, bo topór może nie wbić się, ale odbić i polecieć w naszym kierunku.

56. Uczenie się języków obcych

Istnieje wiele programów i projektów, dzięki którym można uczyć się języków zupełnie za darmo. Hobby bardzo przydatne, bo znajomość języka może okazać się potrzebna nie tylko w pracy, ale także na urlopie, do przeglądania obcojęzycznych stron czy nawet do zwyczajnych rozmów z obcokrajowcami.

Zdjęcie. Nauka języka

57. Ufologia

Zajęcie polegające na badaniu szeroko rozumianego zjawiska UFO jak i oddziaływań tych obiektów na materię nieożywioną, jak również na rośliny, zwierzęta oraz człowieka.

Zdjęcie. Pozostałe hobby. Ufologia

58. Wolontariat

Wolontariat jest to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Prace na zasadzie wolontariatu można świadczyć w wielu miejscach, możemy pomagać ludziom, zwierzętom, czy chronić środowisko.

Zdjęcie. Pozostałe hobby. Wolontariat

59. Zoo

Zwiedzanie kolejnych zoo.

60. Zjawiska paranormalne

61. Zostań Lokalnym Przewodnikiem z Google

Odwiedzasz wiele miejsc, chcesz dzielić się swoimi opiniami o miejscach, w których byłeś, chcesz uzupełniać mapy Google? Pomagać innym? Dzielić się wiedzą na temat odwiedzonych miejsc, możesz zostać lokalnym przewodnikiem Google.

Jak zacząć? Aby zostać lokalnym przewodnikiem trzeba  zarejestrować się w programie tutaj, mieć ukończone 18 lat i aktywne konto Google. Potem można już wyszukać miejsca, które się odwiedziło. Dodawać oceny i pisać jak najlepiej szczegółowe opinie. Do opinii można dodawać też zdjęcia, ale mogą być to zdjęcia wyłącznie własnego autorstwa. W przypadku dodawania miejsc do map Google, które są najbardziej punktowane, należy nie tylko dodać nazwę i wybrać odpowiednią kategorie, jak dla warto najpierw zrobić zdjęcie miejsca, żeby dodać je w załączniku i przesłać je także, w zgłoszeniu. Z doświadczenia wiem, że takie zgłoszenia są szybciej dodawane, bo pokazujesz, że coś co zgłaszasz istnieje naprawdę.

Jako lokalny przewodnik musisz przestrzegać pewnych zasad, w przypadku nie przestrzegania ich możesz zostać wykluczony ze społeczności.

Tu znajdują się zasady o których mówię i z którymi należy się zapoznać:

https://maps.google.com/localguides/rules

62. Zostań redaktorem Wikipedii

Jak nim zostać? O tym jak, prosto z samej Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Redaktorzy

63. Zostań redaktorem Nonsensopedii

Jest to strona parodiująca w  pewnym sensie Wikipedię. Coś dla ludzi z dużym poczuciem humoru. Artykuły na tej stronie tworzy się w jak najbardziej zabawny sposób.

 

Beata Pawłowska
znajdzsobiehobby@gmail.com