63 pozostałe pomysły na hobby

W tym wpisie znajdują się inne nietypowe pomysły na hobby.

Znajdziecie tu inspiracje na hobby niepasujące do poprzednich list i takie, które są dziwne albo nietypowe, albo takie, które nie trafiły jeszcze do odpowiedniej kategorii, a z czasem zostaną przeniesione.

Jeśli macie pomysły na kolejne, śmiało piszcie. Tutaj każde “dziwactwo” lub coś niepasującego gdzieś indziej jest mile widziane 😉

Ostatecznie pod tym linkiem znajdziecie najbardziej nietypowe propozycje.

Zapraszam do zapoznania się z listą.


LISTA POZOSTAŁYCH POMYSŁÓW NA HOBBY


1. Anime i manga

Zdjęcie. Manga

2. Bicie rekordów Guinnessa

Do pokonania jest wiele rekordów, co rocznie wydawany jest też informator Księga Rekordów Guinnessa firmy Guinness. Za pokonanie rekordów nie ma nagród, więc nie można na tym hobby zarobić. Przy biciu rekordów jedyną nagrodą jest własna satysfakcja, prestiż i uznanie międzynarodowe.

3. Budowanie cewek tesli 

Hobby nietypowe - budowanie cewek tesli

4. Budowanie statków w butelkach

Zdjęcie.Statek w butelce

5. Conlanging (językotwórstwo)

Conlanging po polsku językotwórstwo, są to sztuczne języki, współcześnie wykorzystywane często na potrzeby przemysłu filmowego np.: język klingoński („Star Trek”), mowa Na’avi ( „Avatar”) oraz Dokhraki („Gra o Tron”) i wiele więcej.

Zdjęcie. Avatar rzeźba

Języków ze świata science-fiction można też się uczyć, najpopularniejszy jest klingoński w USA ma tysiące miłośników, a podobno aż trzydzieści osób na świecie posługuje się nim biegle. Klingoński cieszy się na tyle dużą popularnością, że na stronach sławnego serwisu Youtube można znaleźć wiersze prezentowane w tymże języku.

6. Coaching i mentoring

Trenujesz, wspierasz i pomagasz innym się rozwijać.

Zdjęcie. Trener. Mentor

7. Czytanie z dłoni

Hobby nietypowe - Pozostałe Wróżenie z dłoni

8. Debatowanie

Hobby nietypowe - Pozostałe Żyrafy debata

9. Degustacje alkoholi (+18)

Zdjęcie. Degustacja alkoholi

Degustacja alkoholi niewiele ma wspólnego z jego piciem. Do jej przeprowadzenia niezbędne jest posiadanie niesamowicie wyczulonych zmysłów, a także ogromna wiedza. Zawodowcy potrafią odgadnąć rocznik danego trunku, region, z którego pochodzi, a nawet określić szczep winogron i glebę, na której wyrosły.

Degustacja przebiega w kilku etapach. W pierwszym etapie ocenia się walory wizualne takie jak: barwa trunku, przejrzystość, konsystencja. Ocenia się też płynność napoju i sposób osiadania na szkle. Drugi etap to degustacja zapachowa. Tu ocenie podlega zapach i ogólne wrażenie, jakie wywołuje trunek. W ostatni etapie opinii podlega smak alkoholu, w tym celu bierze się łyk alkoholu i rozprowadza tak, aby cała jama ustna miała z nim kontakt, żeby wyczuć wszystkie walory danego trunku. Degustacja kończy się przełknięciem lub wypluciem trunku do pojemnika.

Aby zostać zawodowym testerem, trzeba przejść specjalne testy, gdzie sprawdzana jest umiejętność rozpoznawania smaków i zapachów. Trzeba znać sposoby kosztowania alkoholi np. jak wąchać, mieszać, czy próbować. Testerów obowiązuje różne zasady, których muszą przestrzegać. Nie jest tak, że ktoś wychodzi z takiej pracy pod wpływem. Na koniec pracy sprawdzany jest poziom alkoholu we krwi. Profesjonalny degustator po godzinach pracy nie będzie miał we krwi jednej dziesiątej promila, także może wracać do domu samochodem.

10. Domino

Hobby nietypowe - Pozostałe Domino

11. Ezoteryka

Są to dziedziny, które obecna nauka odrzuciła. Do dziś są często poddawane krytyce. Wiele czerpią z duchowości i mistycyzmu. Zarzuca się im m.in. brak naukowych podstaw i oderwanie od rzeczywistości. Jednak mimo fali krytyki fanów ezoteryki nie brakuje.

Pasjonaci ezoteryki interesują się: wróżeniem, astrologią, numerologią, właściwościami i mocami kamieni, czakrami, afirmacjami, rytuałami, zaklęciami, talizmanami.

Zdjęcie. Ezoteryka. karty tarota

12. Fantasty

Hobby nietypowe - Pozostałe fantasy

13. Fidget spinner

Tu ciekawostka, oprócz prawdziwego fidget spinnera, można zakręcić fidgetem wirtualnym od Google, który wyświetli się po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła: fidget spinner.

Zdjęcie. Zabawka. Fidget spinner

14. Feng shui

Starożytna praktyka planowania przestrzeni w celu osiągnięcia zgodności ze środowiskiem naturalnym.

Hobby nietypowe - Pozostałe Feng-Shui. Kamienie

15. Grafologia

Zdjęcie. Grafologia

16. Grillowanie

Grillowanie to nie tylko możliwość przygotowywania smacznego posiłku, ale przede wszystkim przyjemna forma spędzenia wolnego czasu na powietrzu. To znakomita okazja, aby spotkać się z rodziną lub przyjaciółmi. Daje to jednak w pozostałe, bo jednak nie do końca ta tłusta, smaczna kiełbaska podchodzi mi pod zdrowie.

Hobby nietypowe - Pozostałe Grillowanie

17. Harcerstwo

Harcerstwo
18. Herpetologia

Jest to dział zoologii badający płazy i gady.

Zdjęcie. Herpetologia. Wąż. Czarna mamba

19. Hodowla roślin drapieżnych

Naturalny sposób na owady, a może nie tylko. Co ciekawe w naturze np. większe dzbaneczniki potrafią zjeść mysz, a nawet małego ptaka. Jeśli chciałbyś lub chciałabyś mieć nietypowe roślinki to może to coś dla ciebie.

Hobby nietypowe - Hodowla roślin drapieżnych

20. Interesowanie się kulturą jakoś kraju

Można poznawać zwyczaje, historie, tradycje wybranego kraju albo obszaru.

Hobby nietypowe - Pozostałe Kultura Japoni

21. Inwestowanie

Jest to hobby, które wymaga umiejętności planowania, przewidywania oraz obserwacji. Na początku nie musisz aktywnie inwestować kapitału, ja osobiście ci to odradzam. Jak dla mnie to głupota, żeby nie mając jakiejkolwiek żadnej wiedzy inwestować w cokolwiek i na dzień dobry stracić wszystkie oszczędności. Moim zdaniem lepiej zacząć od obserwacji rynku, zdobywania wiedzy, niż od bezmyślnego ryzykowania gotówki w ciemno.

Hobby nietypowe - Pozostałe piggy-bank

22. Kapsuły czasowe

Robienie kapsuł czasu i ich zakopywanie, by za wiele lat je odkopać.

Hobby nietypowe - Pozostałe Zakopywanie kapsuły czasu

23. Komiksy

Od czego zacząć przygodę z komiksami. Najprościej mówiąc od pożyczenia lub kupienia pierwszego komiksu. Można czytać komiksy z superbohaterami lub bez nich, niektórzy nawet polecają zaczęcie od tych drugich, żeby zrozumieć, czym jest komiks. Komiksy to hobby nie tylko dla młodych, bowiem istnieje wiele historii przeznaczonych głównie dla dorosłych, a różnorodność gatunkowa sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Komiksy można też kolekcjonować.

Hobby nietypowe - Pozostałe Komiksy
24. Konkursy

Jeśli brać udział w konkursach, najlepiej brać udział w sprawdzonych z wiarygodnych źródeł.

Na pewno nie bierzcie udziału w konkursach, typu “Wyślij złotówkę i wygraj telefon”, “Jesteś 1 milionowym odwiedzających, możesz wygrać …” i nie wierzcie też w e-maile, że coś wygraliście nie grając, to też jest typowe oszustwo, a są osoby, które co dziwne jeszcze się na to nabierają. Za takimi konkursami kryją się oszuści, którzy mają na celu np.: wyłudzenia od was danych, okradniecie waszej karty lub naciągnięcia na koszty.

Z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie próba wygrania konkursu, który jest np. zamieszczony w gazecie, na oficjalnej stronie marki/firmy, na puszcze karmy dla naszego kota, butelce naszego ulubionego napoju i innych tego typu miejscach.

25. Kostki Rubika

Hobby nietypowe - Pozostałe Zagadki logiczne. Kostka Rubika

26. Kowalstwo

Hobby nietypowe - Pozostałe Kowalstwo

27. Kręcenie ołówkiem

Żonglerka palcami.

Zdjęcie. Ołówek w dłoni.

28. Kryptozoologia

Kryptozoologia jest kontrowersyjna gałąź zoologii, będąca dziedziną pseudonauki zajmującą się zwierzętami, których istnienie powszechnie jest odrzucane ze względu na brak wiarygodnych, naukowych dowodów. Zwierzęta te występują w podaniach, legendach i mitach. W zasadzie kryptozoologia różni się od zoologii  tym, że uznaje nazywane przez zoologów pseudo dowody (tj. niewyraźne zdjęcia, ślady na ziemi, resztki sierści), które są odrzucane przez zoologów jako nieprzekonujące. Nie mniej jednak co jakiś czas słychać w mediach o odkrytych nieznanych gatunkach. Warto dodać, że na naszej planecie jest wiele tysięcy niezbadanych terenów (dno oceanów, lasy, pustynie), toteż łącząc to z nowymi gatunkami, można dojść do wniosku, że jeszcze nie wszystko jest znane i przesądzone. Kto wie, być może kiedyś okaże się, że jakiś kryptyda istnieje naprawdę.

Hobby nietypowe - Pozostałe Kryptozologia

29. Kukiełki

Hobby nietypowe - Pozostałe Kukiełki

30. Magia (sztuczki, iluzja)

Dla osób, które kręci iluzja. Przygodę z iluzją można zacząć od czytania książek o iluzji (dowiedzieć się jak oni to robią), warto też zapisać się na forum dla magików, w końcu będą tam bardziej doświadczone osoby, a sztuczki można na początku  ćwiczyć przed rodziną.

Zdjęcie. Pozostałe hobby.

31. Medytacja

Medytacja to hobby, dzięki któremu możemy znacznie obniżyć poziom stresu, wzmocnić samokontrolę i dyscyplinę. Medytowanie pomaga uporządkować myślenie, dzięki czemu człowiek jest bardziej efektywny.

Hobby nietypowe - Pozostałe medytacja

32. Nauka

Można interesować się np.: fizyką, biologią, zoologią, gemmologia (nauka o kamieniach szlachetnych), ornitologią (nauka o ptakach), religią, filozofią, technologią, robotyką, astronomią lub jakimkolwiek innym tematem związanym z nauką, trudno mi wymienić wszystkie możliwości, bo jest ich mnóstwo.

Hobby nietypowe - Pozostałe. Dziewczyna się uczy

33. Latarnie

Wchodzenie na latarnie.

Zdjęcie. Latarnia

34. Prowadzenie zielnika

Zdjęcie. Liść.

35. Marketing

Hobby nietypowe - Pozostałe Krawat. marketing

36. Muszelki

Hobby nietypowe - Pozostałe. Muszle
37. Naklejki 

Hobby nietypowe - Pozostałe Naklejki

38. NLP

Neuroligwistyczne programowanie to technika, która ma na celu modyfikowanie działania swojego umysłu, a w szczególności możliwości wpływania na innych ludzi.

Hobby nietypowe - Pozostałe.NLP

39. Oddawanie krwi

Jest to dobry sposób na pomaganie innym. Oddając krew, można śmiało powiedzieć, że dajemy cząstkę siebie, a co najważniejsze nasza krew może komuś pomóc.

Hobby nietypowe - Pozostałe Oddawanie krwi

40. Parki tematyczne

Zdjęcie. Hobby nietypowe - Pozostałe. Parki tematyczne
41. Pchle targi

Zdjęcie. Hobby nietypowe - Pozostałe. Pchli targ

42. Postcrossing

Postcrossing polega na wymienianiu się pocztówkami. Istnieje nawet strona postcrossing.com, a w zasadzie jest to projekt ułatwiający uprawianie tego hobby, dzięki, któremu można wymieniać się pocztówkami z ludźmi z całego świata.

Zdjęcie. Hobby nietypowe - Pozostałe postcrossing

43. Protestowanie

Zdjęcie. Protestowanie

44. Przewidywanie pogody metodą obserwacji przyrody

Są to metody, których używali nasi przodkowie w czasach bez  telewizji oraz Internetu, czyli przewidywanie pogody poprzez obserwacje flory i fauny, słońca, księżyca.

Hobby nietypowe - Pozostałe. Chmury

45. Psychologia biznesu

Z pewnością coś dla osób, które chcą zrozumieć, w jaki sposób ludzie funkcjonują w świecie organizacji i reklamy. Jest to tematyka dla osób, związanych z marketingiem, reklamą i zarządzaniem.

Hobby nietypowe - Pozostałe Psychologia biznesu

46. Reinkarnacja

Jest to pogląd, według którego dusza (bądź świadomość) po śmierci ciała może wcielić się w nowy byt fizyczny. Osoby interesujące się reinkarnacją, szukają nie tyle co teorii, ale konkretnych przypadków transmigracji i analizują ewentualnie  okoliczności, w jakich do nich doszło.

Hobby nietypowe - Pozostałe Reinkarnacja

47. Rozwój osobisty

Na naukę i rozwój nigdy nie jest za późno.

Zdjęcie. Samorozwój

48. Rusznikarstwo

Aby zostać rusznikarzem i zajmować się bronią, trzeba zdobyć odpowiednie uprawnienia, w innym przypadku takie zajęcie jest niezgodne z prawem.

Hobby nietypowe - Pozostałe. Rusznikarstwo

49. Rzucanie kamieniami

Rzucanie kamieniami po wodzie na jak najdalszą odległość, czyli puszczanie “kaczuszek”. Są nawet ustanowione rekordy Guinnessa właśnie w rzucaniu kamieniem po tafli wody. Na chwilę obecną znalazłam informacje, że w 2013 roku, rekord odbić wyniósł 88 razy, a w 2014 Dougie Isaacs osiągnął najdłuższy dystans na odległość 120 m.

Zdjęcie. Jezioro.

50. Słuchanie muzyki  lub oglądanie filmów w określonym gatunku

Zdjęcie. Słuchanie muzyki w określony gatunku

Tu nie będę zbytnio się rozpisywać. Najpopularniejsze gatunki muzyczne jak dla mnie to: techno, rock, metal, disco, dance, reggae, muzyka klasyczna, rap i pop. Popularnych gatunków muzycznych i tych mniej popularnych jest o wiele więcej, bowiem w samej Wikipedii jest ich, aż około 250 pozycji. Jeśli chcielibyśmy posłuchać każdego typu muzyki, jeden typ jeden dzień, mamy wyzwanie na około 250 dni.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_gatunków_muzycznych

W przypadku gatunków filmowych najpopularniejsze: komedia, horror, thriller, dokument, akcja, science-fiction i fantasty. W Wikipedii pod hasłem gatunki filmowe mamy, aż 123 pozycje.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Gatunki_filmowe

51. Spotting

Spotting to hobby polegające na fotografowaniu lub obserwowaniu obiektów związanych z komunikacją. Osoba uprawiające to hobby nazywana jest spotterem.

Zdjęcie. Spotting

Ze względu na obiekt zainteresowania wyróżnia się takie hobby jak:

  • Car spotting – obserwowanie i fotografowanie samochodów
  • Planespotting – obserwowanie samolotów i lotnisk
  • Trainspotting – obserwowanie pociągów i zapisywanie czasów przyjazdów i numerów
  • Bus spotting – obserwowanie autobusów jednej korporacji
  • Tubespotting – obserwowanie kolejek metra wjeżdżających i opuszczających stacje
  • Spotting 112 – obserwowanie i fotografowanie pojazdów ratunkowych

52. Szybka nauka

O sposobach na szybką naukę dowiedziałem się po ukończeniu szkoły. Wiedza o szybkiej nauce pewnie i tak się przyda, ale naprawdę szkoda, że nie usłyszałam o tym, gdy chodziłam do szkoły.

53. Świadome śnienie (Lucid dream) / Oneironautyka

Hobby podczas snu, czemu nie. Jednak należy wiedzieć, że uzyskanie świadomości podczas snów wymaga nieco pracy w świecie realnym. Istnieje wiele technik uzyskania świadomych snów, nie każda techniką będzie działa na każdego. Na jednego będą działały proste testy rzeczywistości, a ktoś inny będzie musiał spróbować trudniejszych technik.

Zdjęcie. Hobby nietypowe. Lucid dream

Podczas świadomego śnienia można doświadczyć niecodziennych emocji i odczuć. Możemy spróbować zrobić coś, czego się boimy albo pokonać koszmary. W trakcie uzyskania kontroli poziom strachu spada, w końcu wiemy, że to sen i możemy się uspokoić, a ten “horror”, który nas gonił, można po prostu pogonić. Sama się o tym przekonałam.

W świadomym śnie można nie tylko przegonić “koszmar”, można robić o wiele więcej, wszystko zależy od pomysłowości.

A poniżej, bardzo ciekawa lista pomysłów:
1000 rzeczy, które można robić w świadomym śnie.

Poza tym, jako, że sama korzystałam z wiedzy zawartej na stronie swiadomesnienie.pl, pragnę polecić wam też i całą stronę. Jak dla mnie jedna z najlepszych stron w kategorii: świadomego śnienia. Dowiecie się z niej o technikach i sposobach na uzyskanie świadomych snów i dokładniej o co chodzi z tym świadomym śnieniem, jest to zbiór naprawdę świetnych porad, a pan Artur Wójtowicz wykonał naprawdę kawał świetnej roboty.

Inna bardzo ciekawa strona, którą czytałam w związku z tematem świadomego śnienia i polecam, to jak dla mnie to lucidologia.pl, co mi się w niej podoba? Aspekt naukowo-medyczny. Strona porusza kwestię stanów dysocjacyjnych z pogranicza snu REM i stanu czuwania. Demitologizuje zjawiska uznawane przez niektórych za nadnaturalne, czy paranormalne, które znajdują wytłumaczenie w stanach dysocjacyjnych.

I w sumie to byłyby moje dwie internetowe strony perełki w tym temacie, które polecam i jestem zdania, że interesując się tym tematem, naprawdę warto na nie zajrzeć.

54. Tatuowanie

Hobby nietypowe - Pozostałe. Tatuowanie

55. Tomahawk

Rzucanie toporem do tarczy, tak samo jak nożem. Jak dla mnie nieco niebezpieczne, bo topór może nie wbić się, ale odbić i polecieć w naszym kierunku.Hobby nietypowe - Pozostałe. Tomahawk

56. Uczenie się języków obcych

Istnieje wiele programów i projektów, dzięki którym można uczyć się języków zupełnie za darmo. Hobby bardzo przydatne, bo znajomość języka może okazać się potrzebna nie tylko w pracy, ale także na urlopie, do przeglądania obcojęzycznych stron czy nawet do zwyczajnych rozmów z obcokrajowcami.

57. Ufologia

Zajęcie polegające na badaniu szeroko rozumianego zjawiska UFO, jak i oddziaływań tych obiektów na materię nieożywioną, jak również na rośliny, zwierzęta oraz człowieka.

Zdjęcie. Hobby nietypowe - Pozostałe Ufo

58. Wolontariat

Wolontariat jest to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Pracę na zasadzie wolontariatu można świadczyć w wielu miejscach, możemy pomagać ludziom, zwierzętom, czy chronić środowisko.

Zdjęcie. Hobby nietypowe - Pozostałe - Wolontariat

59. Zoo

Zwiedzanie kolejnych zoo.

Hobby nietypowe - Pozostałe. Zoo

60. Zjawiska paranormalne

Hobby nietypowe - Zjawiska paranormalne

61. Zostań Lokalnym Przewodnikiem z Google

Hobby nietypowe - Zostań lokalnym przewodnikiem

Odwiedzasz wiele miejsc, chcesz dzielić się swoimi opiniami o miejscach, w których byłeś, chcesz uzupełniać mapy Google? Pomagać innym? Dzielić się wiedzą na temat odwiedzonych miejsc, możesz zostać lokalnym przewodnikiem Google.

Jak zacząć? Aby zostać lokalnym przewodnikiem trzeba  zarejestrować się w programie tutaj, mieć ukończone 18 lat i aktywne konto Google. Potem można już wyszukać miejsca, które się odwiedziło. Dodawać oceny i pisać jak najlepiej szczegółowe opinie. Do opinii można dodawać też zdjęcia, ale mogą być to zdjęcia wyłącznie własnego autorstwa.

W przypadku dodawania miejsc do map Google, które są najbardziej punktowane, należy nie tylko dodać nazwę i wybrać odpowiednią kategorię, jak dla warto najpierw zrobić zdjęcie miejsca, żeby dodać je w załączniku i przesłać je także, w zgłoszeniu. Z doświadczenia wiem, że takie zgłoszenia są szybciej dodawane, bo pokazujesz, że coś co zgłaszasz istnieje naprawdę.

Jako lokalny przewodnik musisz przestrzegać pewnych zasad, w przypadku nieprzestrzegania ich możesz zostać wykluczony ze społeczności.

Tu znajdują się zasady o których mówię i z którymi należy się zapoznać:

https://maps.google.com/localguides/rules

62. Zostań redaktorem Wikipedii

Hobby nietypowe - Pozostałe Redagowanie wikipedii

Jak nim zostać? O tym, jak prosto z samej Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Redaktorzy

63. Zostań redaktorem Nonsensopedii

Zdjęcie. Redagowanie Nonsensopedii

Jest to strona parodiująca w pewnym sensie Wikipedię. Coś dla ludzi z dużym poczuciem humoru. Artykuły na tej stronie tworzy się w jak najbardziej zabawny sposób.


INNE POMYSŁY NA HOBBY: UCZĄCE LOGICZNEGO MYŚLENIAKREATYWNEROZRYWKOWE