W tym wpisie znajdują się inne nietypowe pomysły na hobby.

Znajdziecie tu inspiracje na hobby niepasujące do poprzednich list i nietypowe albo takie, które nie trafiły jeszcze do odpowiedniej kategorii.

Jeśli macie pomysły na kolejne, napiszcie o tym w komentarzu. Pomysły od czytelników oznaczam *. Tutaj każde nietypowe, dziwne lub niepasujące, gdzieś indziej zainteresowanie jest mile widziane.

Zapraszam do zapoznania się z listą i dorzucania własnych pomysłów.


LISTA POZOSTAŁYCH POMYSŁÓW NA HOBBY


1. Bicie rekordów Guinnessa

Do pokonania jest wiele rekordów, co rocznie wydawany jest też informator Księga Rekordów Guinnessa firmy Guinness. Za pokonanie rekordów nie ma nagród, więc nie można na tym hobby zarobić. Przy biciu rekordów jedyną nagrodą jest własna satysfakcja, prestiż i uznanie międzynarodowe.

2. Coaching i mentoring

Trenujesz, wspierasz i pomagasz innym się rozwijać.

Zdjęcie. Trener. Mentor

3. Debatowanie

Hobby nietypowe - Pozostałe Żyrafy debata

4. Czytanie z dłoni

Hobby nietypowe - Pozostałe Wróżenie z dłoni

5. Ezoteryka

Są to dziedziny, które obecna nauka odrzuciła. Do dziś są często poddawane krytyce. Wiele czerpią z duchowości i mistycyzmu. Zarzuca się im m.in. brak naukowych podstaw i oderwanie od rzeczywistości. Jednak mimo fali krytyki fanów ezoteryki nie brakuje.

Pasjonaci ezoteryki interesują się: wróżeniem, astrologią, numerologią, właściwościami i mocami kamieni, czakrami, afirmacjami, rytuałami, zaklęciami, talizmanami.

Zdjęcie. Ezoteryka. karty tarota

6. Degustacje alkoholi (+18)

Degustacja alkoholi niewiele ma wspólnego z jego piciem. Do jej przeprowadzenia niezbędne jest posiadanie niesamowicie wyczulonych zmysłów, a także ogromna wiedza. Zawodowcy potrafią odgadnąć rocznik danego trunku, region, z którego pochodzi, a nawet określić szczep winogron i glebę, na której wyrosły.

Zdjęcie. Degustacja alkoholi

Degustacja przebiega w kilku etapach. W pierwszym etapie ocenia się walory wizualne takie jak: barwa trunku, przejrzystość, konsystencja. Ocenia się też płynność napoju i sposób osiadania na szkle. Drugi etap to degustacja zapachowa. Tu ocenie podlega zapach i ogólne wrażenie, jakie wywołuje trunek. W ostatni etapie opinii podlega smak alkoholu, w tym celu bierze się łyk alkoholu i rozprowadza tak, aby cała jama ustna miała z nim kontakt, żeby wyczuć wszystkie walory danego trunku. Degustacja kończy się przełknięciem lub wypluciem trunku do pojemnika.

Aby zostać zawodowym testerem, trzeba przejść specjalne testy, gdzie sprawdzana jest umiejętność rozpoznawania smaków i zapachów. Trzeba znać sposoby kosztowania alkoholi np. jak wąchać, mieszać, czy próbować. Testerów obowiązuje różne zasady, których muszą przestrzegać. Nie jest tak, że ktoś wychodzi z takiej pracy pod wpływem. Na koniec pracy sprawdzany jest poziom alkoholu we krwi. Profesjonalny degustator po godzinach pracy nie będzie miał we krwi jednej dziesiątej promila, także może wracać do domu samochodem.

7. Fantastyka

Hobby nietypowe - Pozostałe fantasy

8. Fidget spinner

Tu ciekawostka, oprócz prawdziwego fidget spinnera, można zakręcić fidgetem wirtualnym od Google, który wyświetli się po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła: fidget spinner.

Zdjęcie. Zabawka. Fidget spinner

9. Feng shui

Starożytna praktyka planowania przestrzeni w celu osiągnięcia zgodności ze środowiskiem naturalnym.

Hobby nietypowe - Pozostałe Feng-Shui. Kamienie

10. Grafologia

Zdjęcie. Grafologia

11. Grillowanie

Grillowanie to nie tylko możliwość przygotowywania smacznego posiłku, ale przede wszystkim przyjemna forma spędzenia wolnego czasu na powietrzu. To znakomita okazja, aby spotkać się z rodziną lub przyjaciółmi. Daje to jednak w pozostałe, bo jednak nie do końca ta tłusta, smaczna kiełbaska podchodzi mi pod zdrowie.

Hobby nietypowe - Pozostałe Grillowanie

12. Harcerstwo

Harcerstwo
13. Herpetologia

Jest to dział zoologii badający płazy i gady.

Zdjęcie. Herpetologia. Wąż. Czarna mamba

14. Hodowla roślin drapieżnych

Naturalny sposób na owady, a może nie tylko. Co ciekawe w naturze np. większe dzbaneczniki potrafią zjeść mysz, a nawet małego ptaka. Jeśli chciałbyś lub chciałabyś mieć nietypowe roślinki to może to coś dla ciebie.

Hobby nietypowe - Hodowla roślin drapieżnych

15. Interesowanie się kulturą jakoś kraju

Można poznawać zwyczaje, historie, tradycje wybranego kraju albo obszaru.

Hobby nietypowe - Pozostałe Kultura Japoni

16. Inwestowanie

Jest to hobby, które wymaga umiejętności planowania, przewidywania oraz obserwacji. Na początku nie musisz aktywnie inwestować kapitału, ja osobiście ci to odradzam. Jak dla mnie to głupota, żeby nie mając jakiejkolwiek żadnej wiedzy inwestować w cokolwiek i na dzień dobry stracić wszystkie oszczędności. Moim zdaniem lepiej zacząć od obserwacji rynku, zdobywania wiedzy, niż od bezmyślnego ryzykowania gotówki w ciemno.

Hobby nietypowe - Pozostałe piggy-bank

17. Kapsuły czasowe

Robienie kapsuł czasu i ich zakopywanie, by za wiele lat je odkopać.

Hobby nietypowe - Pozostałe Zakopywanie kapsuły czasu

18. Konkursy

Jeśli brać udział w konkursach, najlepiej brać udział w sprawdzonych z wiarygodnych źródeł.

Na pewno nie bierzcie udziału w konkursach, typu “Wyślij złotówkę i wygraj telefon”, “Jesteś 1 milionowym odwiedzających, możesz wygrać …” i nie wierzcie też w e-maile, że coś wygraliście nie grając, to też jest typowe oszustwo, a są osoby, które co dziwne jeszcze się na to nabierają. Za takimi konkursami kryją się oszuści, którzy mają na celu np.: wyłudzenia od was danych, okradniecie waszej karty lub naciągnięcia na koszty.

Z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie próba wygrania konkursu, który jest np. zamieszczony w gazecie, na oficjalnej stronie marki/firmy, na puszcze karmy dla naszego kota, butelce naszego ulubionego napoju i innych tego typu miejscach.

19. Kręcenie ołówkiem

Żonglerka palcami.

Zdjęcie. Ołówek w dłoni.

20. Kryptozoologia

Kryptozoologia jest kontrowersyjna gałąź zoologii, będąca dziedziną pseudonauki zajmującą się zwierzętami, których istnienie powszechnie jest odrzucane ze względu na brak wiarygodnych, naukowych dowodów. Zwierzęta te występują w podaniach, legendach i mitach. W zasadzie kryptozoologia różni się od zoologii  tym, że uznaje nazywane przez zoologów pseudo dowody (tj. niewyraźne zdjęcia, ślady na ziemi, resztki sierści), które są odrzucane przez zoologów jako nieprzekonujące. Nie mniej jednak co jakiś czas słychać w mediach o odkrytych nieznanych gatunkach. Warto dodać, że na naszej planecie jest wiele tysięcy niezbadanych terenów (dno oceanów, lasy, pustynie), toteż łącząc to z nowymi gatunkami, można dojść do wniosku, że jeszcze nie wszystko jest znane i przesądzone. Kto wie, być może kiedyś okaże się, że jakiś kryptyda istnieje naprawdę.

Hobby nietypowe - Pozostałe Kryptozologia

21. Nauka

Można interesować się np.: fizyką, biologią, zoologią, gemmologia (nauka o kamieniach szlachetnych), ornitologią (nauka o ptakach), religią, filozofią, technologią, robotyką, astronomią lub jakimkolwiek innym tematem związanym z nauką, trudno mi wymienić wszystkie możliwości, bo jest ich mnóstwo.

Hobby nietypowe - Pozostałe. Dziewczyna się uczy

22. Latarnie

Wchodzenie na latarnie.

Zdjęcie. Latarnia

23. Prowadzenie zielnika

Zdjęcie. Liść.

24. Marketing

Hobby nietypowe - Pozostałe Krawat. marketing

25. Muszelki

Hobby nietypowe - Pozostałe. Muszle
26. Naklejki 

Hobby nietypowe - Pozostałe Naklejki

27. NLP

Neuroligwistyczne programowanie to technika, która ma na celu modyfikowanie działania swojego umysłu, a w szczególności możliwości wpływania na innych ludzi.

Hobby nietypowe - Pozostałe.NLP

28. Oddawanie krwi

Jest to dobry sposób na pomaganie innym. Oddając krew, można śmiało powiedzieć, że dajemy cząstkę siebie, a co najważniejsze nasza krew może komuś pomóc.

Hobby nietypowe - Pozostałe Oddawanie krwi

29. Pchle targi

Zdjęcie. Hobby nietypowe - Pozostałe. Pchli targ

30. Protestowanie

Zdjęcie. Protestowanie

31. Przewidywanie pogody metodą obserwacji przyrody

Są to metody, których używali nasi przodkowie w czasach bez  telewizji oraz Internetu, czyli przewidywanie pogody poprzez obserwacje flory i fauny, słońca, księżyca.

Hobby nietypowe - Pozostałe. Chmury

32. Psychologia biznesu

Z pewnością coś dla osób, które chcą zrozumieć, w jaki sposób ludzie funkcjonują w świecie organizacji i reklamy. Jest to tematyka dla osób, związanych z marketingiem, reklamą i zarządzaniem.

Hobby nietypowe - Pozostałe Psychologia biznesu

33. Reinkarnacja

Jest to pogląd, według którego dusza (bądź świadomość) po śmierci ciała może wcielić się w nowy byt fizyczny. Osoby interesujące się reinkarnacją, szukają nie tyle co teorii, ale konkretnych przypadków transmigracji i analizują ewentualnie  okoliczności, w jakich do nich doszło.

Hobby nietypowe - Pozostałe Reinkarnacja

34. Rozwój osobisty

Na naukę i rozwój nigdy nie jest za późno.

Zdjęcie. Samorozwój

35. Rusznikarstwo

Aby zostać rusznikarzem i zajmować się bronią, trzeba zdobyć odpowiednie uprawnienia, w innym przypadku takie zajęcie jest niezgodne z prawem.

Hobby nietypowe - Pozostałe. Rusznikarstwo

36. Rzucanie kamieniami

Rzucanie kamieniami po wodzie na jak najdalszą odległość, czyli puszczanie “kaczuszek”. Są nawet ustanowione rekordy Guinnessa właśnie w rzucaniu kamieniem po tafli wody. Na chwilę obecną znalazłam informacje, że w 2013 roku, rekord odbić wyniósł 88 razy, a w 2014 Dougie Isaacs osiągnął najdłuższy dystans na odległość 120 m.

Zdjęcie. Jezioro.

37. Świadome śnienie (Lucid dream) / Oneironautyka

Hobby podczas snu, czemu nie. Jednak należy wiedzieć, że uzyskanie świadomości podczas snów wymaga nieco pracy w świecie realnym. Istnieje wiele technik uzyskania świadomych snów, nie każda techniką będzie działa na każdego. Na jednego będą działały proste testy rzeczywistości, a ktoś inny będzie musiał spróbować trudniejszych technik.

Zdjęcie. Hobby nietypowe. Lucid dream

Podczas świadomego śnienia można doświadczyć niecodziennych emocji i odczuć. Możemy spróbować zrobić coś, czego się boimy albo pokonać koszmary. W trakcie uzyskania kontroli poziom strachu spada, w końcu wiemy, że to sen i możemy się uspokoić, a ten “horror”, który nas gonił, można po prostu pogonić. Sama się o tym przekonałam.

W świadomym śnie można nie tylko przegonić “koszmar”, można robić o wiele więcej, wszystko zależy od pomysłowości.

A poniżej, bardzo ciekawa lista pomysłów:
1000 rzeczy, które można robić w świadomym śnie.

Poza tym, jako, że sama korzystałam z wiedzy zawartej na stronie swiadomesnienie.pl, pragnę polecić wam też i całą stronę. Jak dla mnie jedna z najlepszych stron w kategorii: świadomego śnienia. Dowiecie się z niej o technikach i sposobach na uzyskanie świadomych snów i dokładniej o co chodzi z tym świadomym śnieniem, jest to zbiór naprawdę świetnych porad, a pan Artur Wójtowicz wykonał naprawdę kawał świetnej roboty.

Inna bardzo ciekawa strona, którą czytałam w związku z tematem świadomego śnienia i polecam, to jak dla mnie to lucidologia.pl, co mi się w niej podoba? Aspekt naukowo-medyczny. Strona porusza kwestię stanów dysocjacyjnych z pogranicza snu REM i stanu czuwania. Demitologizuje zjawiska uznawane przez niektórych za nadnaturalne, czy paranormalne, które znajdują wytłumaczenie w stanach dysocjacyjnych.

I w sumie to byłyby moje dwie internetowe strony perełki w tym temacie, które polecam i jestem zdania, że interesując się tym tematem, naprawdę warto na nie zajrzeć.

38. Tomahawk

Rzucanie toporem do tarczy, tak samo jak nożem. Jak dla mnie nieco niebezpieczne, bo topór może nie wbić się, ale odbić i polecieć w naszym kierunku.

Hobby nietypowe - Pozostałe. Tomahawk

39. Uczenie się języków obcych

Istnieje wiele programów i projektów, dzięki którym można uczyć się języków zupełnie za darmo. Hobby bardzo przydatne, bo znajomość języka może okazać się potrzebna nie tylko w pracy, ale także na urlopie, do przeglądania obcojęzycznych stron czy nawet do zwyczajnych rozmów z obcokrajowcami.

40. Ufologia

Zajęcie polegające na badaniu szeroko rozumianego zjawiska UFO, jak i oddziaływań tych obiektów na materię nieożywioną, jak również na rośliny, zwierzęta oraz człowieka.

Zdjęcie. Hobby nietypowe - Pozostałe Ufo

41. Wolontariat

Wolontariat jest to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Pracę na zasadzie wolontariatu można świadczyć w wielu miejscach, możemy pomagać ludziom, zwierzętom, czy chronić środowisko.

Zdjęcie. Hobby nietypowe - Pozostałe - Wolontariat

42. Zjawiska paranormalne

Hobby nietypowe - Zjawiska paranormalne

43. Filozofia

44. Nietypowe wyścigi

Wyścigi: żółwi, ślimaków, zebr, strusi, kosiarek, byków, wielbłądów, rydwanów, smoczych łodzi czy z żonami na plecach.

 


INNE POMYSŁY NA HOBBY: UCZĄCE LOGICZNEGO MYŚLENIAKREATYWNEROZRYWKOWE